Lambda?

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Fx-ärrä
Viestit: 57
Liittynyt: 19:18 14.10.2003.
Paikkakunta: Hell-sinki
Viesti:

Lambda?

Viesti Kirjoittaja Fx-ärrä »

Moro!

Aattelin laittaa 2-1 pakosarjaan paikan lambda- anturille. Sais kaasarin säätöihin pikkasen varmemmin, sit vaan ruuvais sen poies ja tulppa tilalle! Mihinkä kohtaan se kannattaa laittaa? Kollektoriin vai mahdollisimman lähelle kansia? Mikä malli ois sopivin, elikkä pieni ja edullinen?
Softail
Viestit: 449
Liittynyt: 22:29 22.04.2002.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Softail »

Korteni kekoon.....

Silloin kuin minulla oli jaappanilainen 1400 customi anturipaikat laitettiin äänenvaimentajan ja pakokäyrän väliin. Paikka missä Dynosin Hollolassa antoi valmiit mutterit jotka hitsasin n 5 cm pitkään putkeen joka sitten tuli äänenvaimentajan ja käyrän väliin. Mukana oli tulppa millä tukkia reikä säädön jälkeen. Nyt pitää muistaa attä tässä vehkeessä oli 2 kaasaria eli homma vaati molemmille sylintereille oman lambda "ulosoton", näinhän ei harrikassa ole. Minä tekisin vastaavan putken ja kiinnittäisin sen ainoastaan säädön ajaksi äänenvaimentajan ja käyrän väliin, mahdollisimman lyhyt ettei vaikuta säätöihin kun sitten säädön jälkeen ottaa pois. Kannattaa kysyä Dyno-paikasta mikä kierre niillä on lamdatunnistimessa.


Kädet kyynärpäitä myöten pa....sa
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Eikös lambdoissa ole standardi 18x1,5 kierre?

Entisessä Buellissani lambda oli laitettu takapytyn käyrään noin 10cm etäisyydelle pakoaukosta. Itse kyllä laittaisin Softailin kuvaamalla tavalla kollektorin jälkeen. Dynopaikka varmaan antaa asiantuntevamman vastauksen.
hevonen

zöö

Viesti Kirjoittaja hevonen »

pistä lämmitettävä lambda vaan käyrien ja äänenvaimentajan väliin, hemulilla siksi noin 10 cm päässä koska buellissa on vakioina yksi karvainen malli, eli ei lämmitettävä, jos laitat boschin 4 karvaisen mallin nini näyttää jo tyhjäkäynnillä seosta koska lämpenee jo alussa toimintalämpöiseksi, 1 karvainen malli saattaa kylmetä tyhjäkäynnillä niin että näyttää mitä sattuu siksi se onkin hyvä olla lähellä pakosarjan alkua, toistelenko itseäni????
mutta älä laita sitä ihan änkkärin päähän silloin se happea sieltä takaapäin ja taas menee mitaus mönkään.
Avatar
JiiVee
Viestit: 2302
Liittynyt: 10:16 07.10.2003.
Paikkakunta: Paimala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JiiVee »

hemuli kirjoitti:........Buellissani lambda oli laitettu takapytyn käyrään noin 10cm etäisyydelle pakoaukosta.........
Itse laitoin ex sporttiini lähes vastaavaan paikkaan 1 lankaisen mallin, ja hyvin toimi tyhjäkäynnilläkin koneen ollessa käyntilämpöinen.
http://www.mctoiseen.fi" onclick="window.open(this.href);return false;
H-D typy
Viestit: 25
Liittynyt: 11:10 31.03.2004.

Viesti Kirjoittaja H-D typy »

Jos kolvi pysyy kädessä niin täällä on ohjeet mittarin tekemiseen. Hintaa osille tulee n. 15? ilman anturia.

http://www.siipicossu.com/seosmittari.htm
Vastaa Viestiin