Välkyttää..

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Kölvi
Viestit: 29
Liittynyt: 14:01 27.12.2004.
Paikkakunta: Kangasala

Välkyttää..

Viesti Kirjoittaja Kölvi »

Tästä ko. asiasta oli muistaakseni joskus pari vuotta sitten juttua täällä foorumissa, en vain nyt tähän hätään sitä löytänyt joten kysyn vuorostani sitä.
Eli asiahan on niin että..laitoin mopon kasaan -03 Night train, talvella oli tankki ja loksut irti kun maalasin ne ym. Sähköihin pitelin sen verran että laitoin etuvilkkuihin parkit toimintaan, ja niihinkin sähköt tankin alta olevasta liittimestä johon tulee virta myös vilkuille. Takavalojen johdotuksen tein uusiksi uuden loksun vuoksi, ja liitokset tinaamalla käyttäen alkuperäistä johtosarjaa hyväksi, eli omia ville 5v. virityksiä ei syntynyt.
No..nyt kumminkin kun mopon lyö tulille niin se nopeusmittarissa oleva F....´n moottorinnäköinen valo pilkahtelee ja palaa joko jatkuvasti tai syttyilee ja sammuilee omaan tahtiin, välillä palaa myös hälyn valo hetken.
Olen katsellut kaikki liitokset ja johdotukset moneen kertaan enkä löydä mitään järkevää selitystä.
Mopon toimintaan en ole ko. valon palamisen vuoksi huomannut mitään eroa. Eli kysymys kuuluu että, mitä V...UA?
Avatar
hdjokke
Viestit: 1141
Liittynyt: 16:49 17.07.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Engine valo

Viesti Kirjoittaja hdjokke »

Moi Kölvi.

Oli vissiin tää topikki, mitä etsit.

http://www.hdcf.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=90&highlight=
Jokke
Anna hyvän kiertää
Vain hieman "paranneltu" 2001 FXSTI
Kölvi
Viestit: 29
Liittynyt: 14:01 27.12.2004.
Paikkakunta: Kangasala

Tanks..

Viesti Kirjoittaja Kölvi »

Tätä juuri hain, näillä eväillä kohti kesää.
JON
Viestit: 1003
Liittynyt: 10:41 17.05.2003.

Värinä

Viesti Kirjoittaja JON »

Liippaa sopivasti, joten:

Sähköistyksen uusiminen häämöttää, rullaavassa. Jotenkin mieli olis liittimien tinaukseen (härveli ajalta luu), mut jotkut harrastaneet mieltä, että tärinä rikkoo, ja pitäis tyytyä puristuliitokseen ja kutisukkaan.

Mielipiteitä lisää?

Jumpe :?:

Ps. haulla en löytänyt näppäröintiä.
Kölvi
Viestit: 29
Liittynyt: 14:01 27.12.2004.
Paikkakunta: Kangasala

Tuota noin..

Viesti Kirjoittaja Kölvi »

Enpä ole ikinä kuullut tärinän aiheuttavan ongelmia tinatuissa johtoliitoksissa. Itse olen aina tinannut kaikki mahdolliset itsemuutetut liitokset, ainakin pysyy ja hapettuminen ei iske.

Tärinän olen kuullut aiheuttavan tinauksissa ongelmia lähinnä piirilevyjutuissa, esim. vanhemmat vibrahälytysongelmat joskus kännyköissä.

Ei muuta kun kolvi käteen ja menoksi.
JON
Viestit: 1003
Liittynyt: 10:41 17.05.2003.

Re: Tuota noin..

Viesti Kirjoittaja JON »

Kölvi kirjoitti:Enpä ole ikinä kuullut tärinän aiheuttavan ongelmia tinatuissa johtoliitoksissa. Itse olen aina tinannut kaikki mahdolliset itsemuutetut liitokset, ainakin pysyy ja hapettuminen ei iske.

Tärinän olen kuullut aiheuttavan tinauksissa ongelmia lähinnä piirilevyjutuissa, esim. vanhemmat vibrahälytysongelmat joskus kännyköissä.

Ei muuta kun kolvi käteen ja menoksi.

Eikait sit muuta, kun odottelemaan oikeeta maanantaita...

Jumpe :lol:
Kölvi
Viestit: 29
Liittynyt: 14:01 27.12.2004.
Paikkakunta: Kangasala

Välkyttää edelleen...

Viesti Kirjoittaja Kölvi »

Kävin muistin sitte tyhjäyttämässä..koodeja oli ihan tuskanen määrä, kampuran asentotunnistimesta aina kuskinpainontunnistimeen asti muistissa. No, ajettuani pari kilsaa se f...n´ valo sytty taas.
Nyt on lieveilmiönä alkanut aivastelut ja nykimiset valon välkytellessä.

Käynnistäessä odotan valon sammuvan..häksätin käymään, hetken päästä valo syttyy, sammuu, syttyy ja saattaa joko jäädä palamaan tai sammua lopullisesti.. ennen taas seuraavaa käynnistystä.
Jos valo syttyy kesken ajon, kulku muuttuu nykiväksi, tuntuu ettei vastaa kunnolla kaasuun ja moottorijarrutuksessa ampuu putkiin.

Jos taas käynnistyksestä jo jää palamaan, sammuessaan saattaa lähtemisen kunnon nykäykseen ja pamaukseen pakarissa.

Onko kenellekään tuttuja oireita ja millä korjaantuu, V...u ei pitäis kyllä kaksi vuotta vanhassa vehkeessä olla tollaisia ongelmia.
Avatar
Kaasi
Viestit: 146
Liittynyt: 08:37 03.06.2004.
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Kaasi »

Eikun uudestaan kiinni koneeseen ja vikakoodit esiin. Taitaa joku tunnistin olla oikeesti rikki. Mulla oli kotilossa samoja oireita ja vika oli moottorin ohjausyksikössä - meni uusiksi ja maksoi mansikoita.
Suunnitelma on vain lista asioita jotka eivät toteudu.
kille
Viestit: 95
Liittynyt: 09:03 16.06.2004.
Paikkakunta: Tsadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kille »

Pyörästä saa vikakoodit itsekin pihalle, kun kytkee penkinalta tietsikan pistokkeesta 2 napaa yhteen. Lisää ohjeita korjausoppaassa, sieltä löytyy myös vika koodit. Kaverin Buellin kanssa oli samanlainen ongelma pariviikkoa sitten,eli häiriövalo paloi, ruiskun suuttimesta oli liitin löysällä. Ite tsekattiin vikakoodi eikä maksanu mitään. Kun viat on korjattu valo häipyy 50 starttauksen jälkeen näytöltä. Joka starttausessa koneen on käytävä vähintään 30 sekkaa.
Kölvi
Viestit: 29
Liittynyt: 14:01 27.12.2004.
Paikkakunta: Kangasala

Ei välkytä enää...

Viesti Kirjoittaja Kölvi »

Notta se oli sytkäboksi huonona...
Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Sopisikohan tämä tähän threadiin...

Viesti Kirjoittaja affe »

Tällainen tuli vastaan:
http://www.technoresearch.com/Products/ ... orbike.htm
Mahtaisiko jollain olla kokemusta? Kävisi myös TPS:n säätöön/nollaukseen race kitin asennuksen jälkeen, tai siinä yhteydessä mä tähän törmäsin...

Affe
Avatar
hdjokke
Viestit: 1141
Liittynyt: 16:49 17.07.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Twin Scan 88 vikakoodiskanneri

Viesti Kirjoittaja hdjokke »

Laitoin vielä jonon jatkoksi tämän vikakoodianalysaattorin. Hinta jenkeissä 150 taalaa. Tällä pystyy analysoimaan ja sammuttamaan vikakoodin 2001-2006 EFI-koneista PC:n avulla. Ei kokemuksia - vielä. Ajattelin kuitenkin tässä talven aikana hankkia moisen.

http://www.daytona-sensors.com/Twin_Scan.html
Jokke
Anna hyvän kiertää
Vain hieman "paranneltu" 2001 FXSTI
Vastaa Viestiin