Sivu 1/1
Mystinen savutus
Lähetetty: 16:46 05.06.2007.
Kirjoittaja primorsk
Ajattelin ensin etten kirjoita ollenkaan,kun tuntuu olevan palstalla jo tarpeeksi kummallisia kilinöitä ja kolinoita,mutta laitetaan nyt kuitenkin.
Pyöränä -87 softail 2-1 putkilla,jossa takapytyltä haarautuu putki myös vasemmalle puolelle.
Ongelmana savutus joka tulee 100km. matkalla muutaman kerran ja kestää muutaman sekunnin ja mikä kummallisinta tulee vain vasemmanpuoleisesta putkesta.Savu on kuulemma sinistä,eli öljyyn viittaa.
Kummallisinta on juuri tuo toispuoleinen savutus, varsinkin kun tuo vasemmalle lähtevä haara lähtee vähän takaviistoon, jonne ei oikeastaan pitäisi edes pakokaasujen mennä.
Teorioita otetaan vastaan.
Lähetetty: 17:45 05.06.2007.
Kirjoittaja rami
Venttiilivarren kumi vois olla. Jospa se öljy haluaa mennä sinne. Vanhoissa pöllyytti kun ajo kuoppaan, ei ollu kumeja laisinkaan.
Lähetetty: 21:03 05.06.2007.
Kirjoittaja Blues Guitar
Kyllä se haisi öljyltä, ja melkein koko ajan kun perässä ajoin. On kyllä tosi mystinen juttu, kun ei savuta myös oikean puoleisesta putkesta.

Ja tulpassahan ei näkynyt merkkejä öljystä. Mieleeni tuli ajatus, että jos vasempaan putkeen olisi kertynyt öljyä jossain vaiheessa, joka sitten putken kuumetessa palaa pikkuhiljalleen. Toi vasen putkihan ei varmaan kuumene kovin hirveästi? Ehkä esim. moottorijarrutuksessa jos polttaa putkessa.
Lähetetty: 22:25 05.06.2007.
Kirjoittaja primorsk
Mittailin puristuspaineet ja takapytyssä oli jonkun verran vähemmän paineita kuin edessä. Oliskohan männänrenkaat ja/tai öljyrengas jo tiensä päässä?
Jospa se öljy tuleekin alakautta eikä venttilinvarsista?
Pitänee tukkia vasemmanpuolen putki,käydä koe-ajolla ja katsoa mitä tapahtuu.
Lähetetty: 22:41 05.06.2007.
Kirjoittaja Blues Guitar
primorsk kirjoitti:
Pitänee tukkia vasemmanpuolen putki,käydä koe-ajolla ja katsoa mitä tapahtuu.
Sillähän se selviää tuleeko käry "putkesta" vai moottorista. Onko sulla mahdollisuutta mitata ohivuodot?
Teoria
Lähetetty: 00:39 06.06.2007.
Kirjoittaja Pertti
Se voi savuttaa sieltä vasemmasta siksi, että painetta on vähemmän kuin oikeassa. Oikeasta tulee käry kovalla vauhdilla, eikä juurikaan näy silmällä.
Puristuspaineet ei aina kerro koko totuutta. Öljyrengas voi olla tiensä päässä, mutta puristusrenkaat vielä tiiviit. Huonosti kaapiva öljyrengas voi jopa nostaa paineita öljyn tiivistävän vaikutuksen vuoksi.
Jos pakoventtiilin ohjari vuotaa, pääsee öljy käryämään suoraan putkeen. Tulppa pysyy puhtaana, koska öljy ei käy ollenkaan palotilassa. Pitäisi näkyä, kun ottaa käyrän kannesta irti.