Sivu 1/1
Pätkii / paukkuu
Lähetetty: 08:45 18.05.2005.
Kirjoittaja Vieras
Pyörä lähtee hyvin kylmänä käyntii ja toimii ok.
Mutta lämmetessään alkaa tyhjäkäynnillä & kaasulla paukkumaan ja pätkimään, lähes sammuu.
Lämpimänä toimii aivan ok?
Pyörä softail/RT:n 100cid myllyllä.
Akku uusi ja johdotukset tarkistettu...
Mistä aloittaa vian metsästys?
Lähetetty: 09:11 18.05.2005.
Kirjoittaja hemuli
Paukuttaako ilmanputsariin? Ilmestyykö pauke siinä vaiheessa kun laitat ryypyn pois päältä? Jos se lämmettyään toimii niin vika kuulostaisi kohdistuvan kaasuttimen suunnalle - kävisikö laite aavistuksen laihalla?
pauke
Lähetetty: 12:36 18.05.2005.
Kirjoittaja Vieras
Kun säätöihin ei ole koskettu millään tapaan viime vuoteen verrattuna, ja viime kesänä juuri säädetty ja toimi eritt. hyvin.
Paukkuu putkessa, ei putsariin.
Lähetetty: 12:41 18.05.2005.
Kirjoittaja hemuli
Jos laite muuten toimii niin putkessa paukkuminen viittaa kyllä ajoittaiseen kipinän häviämiseen.
Minkälainen virtalukko sulla on? Samanlaisia oireita on tavattu ns. sportster-mallisissa lukoissa, lukon sisältä murtuu piuha ja sen jälkeen pätkii - ei aina mutta sopivilla kierroksilla tms.
pätkiminen
Lähetetty: 17:27 18.05.2005.
Kirjoittaja top1
Mulla oli aivan sama vika evossa sössönsössön kaasarilla. En löytänyt todellista vian alkuajuurta, mutta vika oli siinä että automaattisulake pätki virtaa. Syys siihen miks se pätki jäi hämäräks, mutta vaihdoin uuden kärjettömän Cranen sytkän enkä tehnyt mitään muuta ja pyörä pelaa kuin ihmisen mieli. Eli ilmeisesti sytkässä oli jotain vikaa (ylläri ylläri). Mutta todellakin kylmänä toimi todella hyvin, mutta kun kone oli kuuma niin jumalaton pauke putkissa ja vetoa ei ollut kuin korkeilla kierroksilla eikä ajamisesta tullut mitään
Lähetetty: 22:51 18.05.2005.
Kirjoittaja Vieras
tulipahan kirjoitettua sitten moneen paikaan. no tuossa se nyt on ehkä jopa oikessa paikaiissa
LähetäLähetetty: 21:49 18.05.2005. Viestin aihe: pätkii Vastaa lainaamalla viestiä
tänään eka ajolla pätki buell oikein kunnolla, ihmettelin ja vaihdoin uudet tulpat, niin johan loppu. toisessa vanhassa tulpassa oli posliini menny halki. se runko osa. oisko sitte lyöny sieltä läpi kun kiihäytteli menemään. Rolling Eyes
Lähetetty: 11:18 22.05.2005.
Kirjoittaja HD-LADY
Lähetetty: 12:09 22.05.2005.
Kirjoittaja hlyytine
Ei sitä liiallisesta herkkyydestä voi syyttää. Siihenhän menee "kuumat" piuhat laturilta ja "kuuma" piuha akkuun ja jostain sen pitää saada nolla volttia eli maa vertailukohdaksi, että osaa säätää latausjännitteen oikeaksi ja jos kaikki siihen menevät piuhat on "kuumia", ainut paikka maan saamiseksi on runko
