Sivu 1/3

rautapää lykkää vaiht.ölj.täyttö tulpasta öljyä pihalle??

Lähetetty: 10:23 28.07.2005.
Kirjoittaja juha777
tervehdys

elipäs tuli tuossa ostettua sitten elämäni ensimmäinen harrikka :D (vm.72 sportti) ja eka viikko menikin sitten kytkintä rempatessa, (oli nuo painelevyn lukitus mutterit karanneet ja kaikkea kieroa ja vääntynyttä romua tuli vaihdeltua) eli just niinkun pitikin täähän on paras harraste pyörä ei ainakaan tekeminen lopu kesken :D

mutta kertokaapa joku tietävä... kun kone lämpenee alkaa tuosta kytkin kopan öljyn täyttö tulpan keskellä olevasta reiästä uittamaan öljyä pihalle niin että se riittää koko takapään ulkoiseen voiteluun :) kun ajelee "lepposasti" ei öljyä tule niin kummemmin mutta kun rupee oikeen ajelemaan ni rupee melkein norona tulemaan ,mikäs ton tekee?, vedänkö reiän umpeen??

entäs mitenkäs tuo öljyn määrän tarkistus? roppu auki ja öljyä pitäisi tulla,mutta kummassa asennossa pyörä suorassa? vai jalan varassa kallellaan?

Lähetetty: 10:42 28.07.2005.
Kirjoittaja UL-41
Kyseessä lienee ensiövedon kopan tulppa. Oliskohan liian paljon öljyä. Pyörä suoraan ja pienempi tarkistusruuvi auki, valuta niin kauan, kun öljyä tulee ja ruuvi kiinni. Koska öljyä pääsee kampikammiosta enskakopan sisään (öljymäärä kopan sisällä vähitellen lisääntyy), ei öljyä vaihtaessa kannata laittaa kun tarkistusruuviin asti. Käytä samaa öljyä kun koneessa. Tämä toimii, jos kytkin on muuten kunnossa.

Lähetetty: 12:16 28.07.2005.
Kirjoittaja Sepixlh
Oikea öljymäärä on 6 desin paikkeilla, huomaa että öljyn pinnan tarkistusruuvi on siellä ihan alhaalla orkkis jarrupolkimen takana pieni ruuvi joka näyttää enskakopan kiinnitysruuvilta... pinnan tarkistus pyörä pystyssä ei sivuseisontatuella.

Lähetetty: 16:31 30.07.2005.
Kirjoittaja juha777
eli nii pal uittaa tosta reiästä ulos että kyl loppuu öljykin jos ei lisäile :?

Re: rautapää lykkää vaiht.ölj.täyttö tulpasta öljyä pihalle?

Lähetetty: 23:28 31.07.2005.
Kirjoittaja Razzle-Dazzle
Olisko tulpasta lähtenyt irti se huopa joka estää öljyn lentämisen, mut huohottaa kumminkin siitä pikku reiästä

Lähetetty: 15:07 01.08.2005.
Kirjoittaja The White Mohamed
Mulla on vähän samaa ongelmaa -70 rautiaisen kanssa.
Vaihteiston päällä on 2 kpl kierrereikiä, olikohan niissä nyt sitten akkuteline kiinni tai jotain? Muutostöiden jälkeen
testilenkillä alkoi puskea öljyä niistä pihalle ihan tosissaan kun en olisi uskonut niiden olevan läpi asti vaihteistoon.
Tulppasin ne ja laitoin käymään. Nyt öljyä puski joka välistä, enskakopan tarkistusproppua myöden... :o .
Öljyä mulla on ainakin sitten liikaa, kun muistan laittaneeni sen koko n.litran sisään :oops: ,
mutta huohotuskin luultavasti puuttuu?Mitenköhän se on alunperin toteutettu?

Lähetetty: 21:12 01.08.2005.
Kirjoittaja Vieras
Moro,

Vuoden 1976/77 jälkeen poistettiin kampikammion ja enskan väliltä ns. "transfer valve" joka siihen asti toimi enskan ja vaihteiston huohotuksena. Kun tuota reikää ei enää ollut huohotus järjestettiin vaihdelaatikon katosta juuri niiden pulttien kautta. Osanumero tuolle kikkulalle on 34744-77. Siihen voi itsekin tehdä huohotuksen esim kierretangon pätkästä jonka läpi poraa reiän ja vie siitä letkun jonnekin vähän ylemmäs. Tämä siis voisi toimia The White Mohammedin ongelmaan, tai jos sulla on se transfer valve edelleen paikallaan niin ihan vaan ehjät pultit niihin reikiin.
Se että jos sitä öljyä punkee ihan pirusti ulos enskasta viittaisi siihen että joko se transfer valve on paskana tai vetoakselin stefa on paskana ja mahdollisesti huohotuksen ajoitus pielessä. Tai sitten joku sopiva yhdistelmä noista. Normaalitilassa se pieni reikä siinä täyttöpropussa on sitä varten että siitä enska imee ilmaa sisäänsä.
Itse aion ensitalven aikana tukkia sen transfer valven (voi vittu tätä terminologiaa :? ) ja järjestää huohotuksen joko sieltä laatikosta tai startin tienoilta. Samalla pitää asettaa myös huohotuksen ajoitus kohdilleen koska se ON pielessä. Mulla on myös sitä ongelmaa että vähän rajumman ajamisen jäjiltä alkaa laatikon päältä tulla öljyä, luultavasti jostain startin tienoilta.

Affe

Lähetetty: 21:16 01.08.2005.
Kirjoittaja affe
Hups, oli kirjautuminen kadonnut...
Eli mua voi oikeasti syyttää jos puhuin paskaa :)

Affe

Lähetetty: 10:14 02.08.2005.
Kirjoittaja The White Mohamed
Toivottavasti tämä liittyy edes vähän juha777 aloittamaan ketjuun :?
Affe, vaikuttaako se öljypumpun ajoitus myös siis laatikon puolelle?
Laitoin pumpun huohotuksen vauhtipyörässä olevan viivamerkin mukaan, jonka siis kuvittelin olevan myös sytkän ajoitusmerkki. Aikani kiksiä potkittuani ja muutaman mojovan vastapotkun jalkaan vastaanotettuani totesin sytkän ennakkomerkin olevan kuitenkin pyöreä merkki, jonka mukaisesti säädettynä rautis pamahti käyntiin ekalla potkulla, eli se öljypumpun ajoitus on TIETYSTI? myös tämän merkin mukaan? Kuinka paljon se on nyt pielessä, ratkaisevastiko?
Paluupuolelle asennettu öljynsuodatin ei kyllä edes kostunut öljystä muutaman kilometrin lenkillä, viittaako huohotuksen suuntaan, letkuvedot on oikein, manuaalin mukaan.

Lähetetty: 10:41 02.08.2005.
Kirjoittaja affe
The White Mohamed kirjoitti:Affe, vaikuttaako se öljypumpun ajoitus myös siis laatikon puolelle?
Vaikuttaa, ainaskin siinä mielessä että jos se transfer valve tai stefa on paskana niin ylimääräinen paine näkyy suoraan enskassa/laatikossa. Ja tietty saattaa puskea moottoriöljyä sinne enskan puolelle...
Mä palaan noihin ajoitusmerkkeihin kunhan ensin tarkistelen muistiinpanojani :) Jossain ekoissa logi teksteissä mun sivuilla tappelin juurikin noiden merkkien kanssa...

Affe

Lähetetty: 12:38 02.08.2005.
Kirjoittaja Sepixlh
The White Mohamed kirjoitti: Paluupuolelle asennettu öljynsuodatin ei kyllä edes kostunut öljystä muutaman kilometrin lenkillä, viittaako huohotuksen suuntaan, letkuvedot on oikein, manuaalin mukaan.
Ota suodattimen se letku irti joka menee säiliöön ja pistä kone käymään, jos öljyä ei letkusta tule ei se myöskään kierrä. sammuta jos öljy ei kierrä
Sillon öljypumppu tarvii ilmata, irroita öljypumpusta se öljynpaineen merkkivalon kytkin ja pyöräyttele konetta niin kauan että sieltä tulee reilusti öljyä. Sitten kytkin paikoilleen ja uusi kokeilu tuleeko letkusta öljyä.
Kone leikkaa ilman voitelua...

Lähetetty: 14:40 02.08.2005.
Kirjoittaja affe
The White Mohamed kirjoitti:Paluupuolelle asennettu öljynsuodatin ei kyllä edes kostunut öljystä muutaman kilometrin lenkillä, viittaako huohotuksen suuntaan, letkuvedot on oikein, manuaalin mukaan.
Entä suodatin? Eihän siinä ole mitään takaiskua, ja jos on niin kai ne letkut on niin päin että öljy pääsisi kulkemaan?

Affe

Lähetetty: 14:51 02.08.2005.
Kirjoittaja Mopopoika -65
Affen kommenttia täydentäen - Muistelen taannoin entisen talli-isännän ex-rautapään leikanneen kiinne juuri vääräntyyppisen suodattimen takia (Sepi voi oikaista jos muistan väärin).

Lähetetty: 20:21 02.08.2005.
Kirjoittaja The White Mohamed
Juu, ei ole mitään takaiskua, moposportin jalallinen malli ja liittimet on ihan paineilmatyyppiset. Letkut menee just sisään, kuten suodatinjalan kannessa nuolet on, koneesta letkulähdötkin oikein.

Lähetetty: 21:49 02.08.2005.
Kirjoittaja juha777
otin tuossa jäljellä olevat öljyt pois kattoakseni kuin paljon sitä oli vielä jäljellä ja n.300km ajon jäljiltä öljy oli aikasta tummaa jo??

missäs päin tämä tämä paljon puhuttu transfer valve nyt sijaitsee ja miten sen nyt on sitten tarkemmin ottaen pitäisi toimia? voiko sen toiminta aihettaa moottori öljyn sekoittumisen vaihteisto öljyynkin? no entäs tuon, öljy pumpun ajoitus voiko sen pielessä oleminen aihettaa kyseisiä ongelmia...ja mitenkäs se säädetään??

hirveesti kyselyy nyt kehissä :D kirjakin varmaa tarttis hommata...

hyvin lähti pyörän kans taas... kun sai kytkimen kuntoon irtosi seuraavana päivänä laturin päästä johto mikä poltti jännitteen säätimen ja seuraavana päivänä hajosi tuo startin rele, tarttis olla ihmemies et tän saa pysyy kunnossa , mut mikäs tässä johdoista käynnistellessä ihmiset vaa kattelee,kaupungilla varsinkin:D , mut ehkä kun tän vetää atomeiks talvel ni se vois kesän taas mennäkin :D