Sivu 1/1

Kahvanlämmittimistä...

Lähetetty: 19:36 22.10.2005.
Kirjoittaja Dalle
Ostin semmoset elementit siis... Kui fidys sen kaasun puoleisen kalvon saa sinne hyvin?? On nii ahtaan tuntu et ei uskalla painaa!! Ei kai siit joudu tupin sisält hioo tavaraa pois??? Laitoin liukastetta, mutta mikään ei tunnu auttavan...

Lähetetty: 20:13 22.10.2005.
Kirjoittaja hemuli
Aiheesta oli taannoin tarinaa... Tässä hieman erilainen toteutus:
BB-883 kirjoitti:Mutta tota BB-883:n sähköjohtoputkijuttua en oikein ymmärtänyt?
Tarkennahan hiukan
Kaasukahvan allehan ei voi laittaa lämpöelementtiä ( ei mahdu ).
Täytyy laittaa tangon sisään; liimaus tangon sisäpinnalle vähintäänkin vaikeaa, joten liimasin lämpöelementin 15mm muoviputken (sähköputki) päälle ja sitten ujutin putken lämpöelementteineen tangon sisään. Mahtui juuri ja juuri. Lämmittää tankoa sisältäpäin ja on vain 1min. hitaampi (lämpö hanskassa) kuin vasen, jossa lämpöelementti tangon ja kahvakumin välissä.
Toivottavasti selkis :wink:
Ja koko juttu täältä.

Lähetetty: 22:24 22.10.2005.
Kirjoittaja Dalle
Oli jäänny huomaamatta toi...:oops:

Mitäs jos sen katkasijan tilalle laittas jonkun potikan? Sit ois portaaton säätö. Oon kuullu et katkasialla se on joko: "Vähä lämmin" tai "V...n kuuma".

Lähetetty: 11:09 23.10.2005.
Kirjoittaja BB-883
Mitäs jos sen katkasijan tilalle laittas jonkun potikan? Sit ois portaaton säätö. Oon kuullu et katkasialla se on joko: "Vähä lämmin" tai "V...n kuuma".[/quote]
Ainakin Stormin ja Duellin kauppaamissa lämmittimissä on kaksiasentoinen katkaisija ja ei tuolla Porin reissullakaan kuumempi asento liian kuuma ollut; välillä käytin kyllä Lo-tehoa :D
PS: Vaimon pyörään asensin molemmat elementit tangon sisälle sähköjohtoputken päälle liimattuna, johtojen ulostulo tangossa valmiiksi olevista sähköjohtojen kiinnitysreiístä ja johdot nippuun mustilla nippusiteillä: Siisti paketti ja johdot tangon sisällä piilossa 8)

Lähetetty: 12:48 23.10.2005.
Kirjoittaja hlyytine
Potikan laittamisestakin on ollut muistaakseni juttua ja yksinkertaisuudessaanhan se on niin, että ainut mikä lämpiää on se potikka ja sekin vain vähän aikaa. Tehoa kestävät potikat taas isoja ja kalliita. Kannattaa unohtaa koko idea. Termostaatti parempi idea, jos siinä nyt jotain säätöä tarvitsee.

Lähetetty: 14:49 23.10.2005.
Kirjoittaja santtu
hlyytine kirjoitti:Potikan laittamisestakin on ollut muistaakseni juttua ja yksinkertaisuudessaanhan se on niin, että ainut mikä lämpiää on se potikka ja sekin vain vähän aikaa. Tehoa kestävät potikat taas isoja ja kalliita. Kannattaa unohtaa koko idea. Termostaatti parempi idea, jos siinä nyt jotain säätöä tarvitsee.
Noita on pojat rakennellu hakkurisäätimiä jotka siis kytkevät lämppreiden sähköä päälle ja pois potikan säätämään tahtiin. Ikäänkuin siis vilkkurele jonka taajuus säädetään potikalla. Googlettamalla löytynee piirrustuksia, ei se kummallinen laite ole. Voivat YE:ssä osata antaa valmiit palikat ehkä suoraankin.

Kahvat saat paikoilleen fairyvedellä ja paineilmalla ilman sen kummempia tappeluita.

Mulla se ylikumeneminen ei ole ongelma koska elementit ovat kahvan rautaa vasten ja lämmitettävää materiaa on paljon - Lämpeää hitaasti ja pysyylämpimänä pitkään. Sytytyksen on-off napista tuli hyvä lämppärien kytkin ja se on siinä mukavasti peukalolla hollilla, helppo säätää.

Sormenpäät

Lähetetty: 17:46 23.10.2005.
Kirjoittaja Vieras
Kertokaas toimiiko noi.
Tossa Porvoossa päivällä käydessä oli vähän jo sormenpäihin kylmä. Jos siis ajaa sormi/sormet jarrulla ( :wink: luonnollista nopealla pyörällä :wink: ), tuntuis että kämmen lämpii kyllä, mutta eihän se kylmä sinne tule.
Siis kokeneet, valistakaa.

Re: Sormenpäät

Lähetetty: 17:48 23.10.2005.
Kirjoittaja Karppa
Anonymous kirjoitti:Kertokaas toimiiko noi.
Tossa Porvoossa päivällä käydessä oli vähän jo sormenpäihin kylmä. Jos siis ajaa sormi/sormet jarrulla ( :wink: luonnollista nopealla pyörällä :wink: ), tuntuis että kämmen lämpii kyllä, mutta eihän se kylmä sinne tule.
Siis kokeneet, valistakaa.
:oops: :oops: :oops: Siis minä täällä... :oops: :oops: :oops:

Lähetetty: 18:12 23.10.2005.
Kirjoittaja hemuli
Tää on sitten ihan kuulopuhetta, en mene takuuseen että toimii...

Tuossa jokin aika sitten kuulin että mantsakuskit vetävät teipin sormenpään yli niin, että se peittää kynnen. Kertoja väitti että kylmä menee sormenpäihin nimenomaan kynnen alta. Ei ole tullut kokeiltua, kuka suostuu koekaniiniksi?

Lähetetty: 18:59 23.10.2005.
Kirjoittaja Dalle
Se ajo viimahan siin on se pahin... Teipeistä en tiedä, en ollu kuullukkaa... Viimalta ku pystyy suojaa ittensä ni sit hyvä. Mut eiköhän kaikki lisä lämpö auta ainaki jonkun verran? Mul on ajo hanskoina semmoset rukkas mallit, ostaa isot semmoset ja panee viel lapaset sinne...

Lähetetty: 20:23 23.10.2005.
Kirjoittaja hlyytine
Joo minä en tiijjä mittään kaffanlämmittimistä enkä mistään muustakaan, mutta sen olen huomannut, että ruisleipäpussit käsissä on hyvä ajella.

Mitä nuihin hakkuri yms. äpöstyksiin tulee, niin yrittäkää jo päättää, että saako pyörässä olla monimutkaista sähköteknologiaa vai ei :twisted:

Re: Sormenpäät

Lähetetty: 07:40 24.10.2005.
Kirjoittaja Hessu
Anonymous kirjoitti:Kertokaas toimiiko noi.
Tossa Porvoossa päivällä käydessä oli vähän jo sormenpäihin kylmä. Jos siis ajaa sormi/sormet jarrulla ( :wink: luonnollista nopealla pyörällä :wink: ), tuntuis että kämmen lämpii kyllä, mutta eihän se kylmä sinne tule.
Siis kokeneet, valistakaa.
Oot jäljillä. Mulla on nyt yhden kesän ollu. On kieltämättä kivat, mutta sormenpäät on ongelma edelleen. Kämmenet hikoo ja sormet jäässä.
Rukkaset vois olla paremmat kuin sormikkaat.

Mulla kyllä on sormet jäässä jo +10 asteessa. Taitaa tärisevillä prätkillä ajo ja rööki tehnyt tehtävänsä ääreisverenkierrolle.
Ostin muuten Honkkarista pari viikkoa sitten neopreeni hanskat 5,95?.
Ne on lämpimimmät tähänastisista hanskoista.

Re: Sormenpäät

Lähetetty: 20:55 25.10.2005.
Kirjoittaja Karppa
Hessu kirjoitti: Oot jäljillä. Mulla on nyt yhden kesän ollu. On kieltämättä kivat, mutta sormenpäät on ongelma edelleen. Kämmenet hikoo ja sormet jäässä.
Rukkaset vois olla paremmat kuin sormikkaat.
Tota mä aattelinkin. Enpä taida viitsiä ostaa ja asennella, täytyy seuraavilla kylmillä testata toi Hemulin teippikonsti. Tältä syksyltä meni maanantaina seisontaan...

Lähetetty: 11:53 26.10.2005.
Kirjoittaja veeäm
Mitenkäs toimii yhdistelmä lämmitettävä tuppi ja jollain teknisellä kalvolla varustetut kintaat?
Ymmärtääkseni lähes kaikkien kalvojen, gore-texin ja vastaavien, hengittävyys ja vedenpitävyys perustuu nimenomaan sisäpuolen korkeampaan lämpötilaan... Valmistajien juttujen mukaan huonoimmassa tilanteessa kosteuden kulku kalvon läpi kääntyy väärään suuntaan, eli sade tulee sisään ja hiki pysyy sisällä.

Itse en lämmitettäviä tuppia osta, ja käytänkin suurimmaksi osaksi kalvottomia nahkahanskoja, mutta tuli nyt vaan mieleen kun gore-hanskatkin hyllyssä on... ja kädessäkin joskus.

Lähetetty: 12:34 26.10.2005.
Kirjoittaja santtu
Mulla on ainakin lämpeävä kahva ja Gore-hanska toiminut hyvin sateessa ja kylmässä. Siellähän on vain se kämmenpuoli lämpimänä.