tiestöä pohjoisessa (remontissa)

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
poromarko
Viestit: 707
Liittynyt: 23:33 14.07.2002.
Paikkakunta: tornio
Viesti:

tiestöä pohjoisessa (remontissa)

Viesti Kirjoittaja poromarko »

Muutamia tällähetkellä työstettäviä tienpätkiä

-Ylitorniosta aina Muonioon asti tulee uusipäällyste kesänaikana ei isosti haittaa kun vain kuoritaan ja vedetään uus pinta.
-Ruottissa Haaparannasta pohjoiseen ainakin parikymmentäkilsaa peukalonpään kokoisella kivellä johon ruotsalainen vetää tuskassa pintaapääle eli on hyvä ehkä jopa koko loppukesän . Tätäkautta kiertää suomen torniojokivarren tietyöt .en ota kantaa kumpi on pahempi pohjois Uffen tiet vai suomalainen tietyömaa.
-No Luleån pohjoispuolella järeämpää murskeen liikuttelua n.30km kivellä jonka kokoluokka yömaha R1 kuljettajan kuvailemana on päänkokoista

no täytyy nousuviikolla käydä kyseleen linja-auto asemalta niillä on tietoa ilmoitellaanpa sitten

mites pohjoisesta Ilomantsiin oisko reitti ehdotuksia?
Avatar
Fxsts03
Viestit: 1070
Liittynyt: 22:44 20.02.2003.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: tiestöä pohjoisessa (remontissa)

Viesti Kirjoittaja Fxsts03 »

poromarko kirjoitti: mites pohjoisesta Ilomantsiin oisko reitti ehdotuksia?
Itärajaa alas ja pakollinen pysäkki Raatteen tien museolla, jossa kannattaa katsoa Hypermediaesitys taisteluista. Mikäli aika ja kelit (hiekkatie) antaa myöten, niin kannattaa ajaa raatteen tien päähän, jossa on Suomussalmen ainoa talo, jota ei poltettu sotien aikana. Talo toimii nykyään rajamuseona, jossa saa rajavartioilta hyvän esityksen sodan aikaisista tapahtumista.

http://www.raatteenportti.fi/
T. Timo Konttinen
Fxsts03
poromarko
Viestit: 707
Liittynyt: 23:33 14.07.2002.
Paikkakunta: tornio
Viesti:

niin

Viesti Kirjoittaja poromarko »

Raate tällekesälle koluttu myös se rajala oleva museo .myös kuhmon talvisotamuseo käytynä mutta kyllä pohjoisesta mennään pääralliin sotkamo-nurmes-lieska-ilomantsi ehkä ?
-tietyötä jokivarressa nyt on ilmestyny reilumman puoleisesti metalli verkko kasoja tienposkiin ja taktiikkana tuntuu olevan ensin jyrsitään ja sen jälkeen ruvetaan päällystämään eli ylitornio -muonio väli voi ottaa hermoja sekä aikaa ja kuten tietyökarttaa katselee myös rovaniemeltä muonioon tie samanlaisessa remontissa
-arctic funiin ajankans vittulajänkän kautta ?
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Tarkkaile

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Poromarko
arctic funiin ajankans vittulajänkän kautta ?
Käyhän se sieltäkin, mutta muistaakseni sielläkin on melkosen huonoa pätkää.

Tarkkaile pävittäin :wink: tilannetta ja anna raporttia!
Avatar
AngelOfAvalon
Viestit: 128
Liittynyt: 08:59 17.06.2004.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: niin

Viesti Kirjoittaja AngelOfAvalon »

poromarko kirjoitti: -arctic funiin ajankans vittulajänkän kautta ?
En suosittelisi, ainakaan kahden vuoden takaisten kokemusten pohjalta.

Tie Pajalasta ylöspäin oli siinä kunnossa että sitä on ilmeisesti korjattu viimeksi siihen aikaan kun isä lampun osti. Kuoppaa, uraa ja halkeamia enemmän kuin missään. Puolan pahoiksi haukutut tietkin olivat suorastaan loistavassa kunnossa verrattuna näihin.

Ja ne tietyöt vasta hilpeitä olivat: paksu kerros nyrkinkokoista, teräväreunaista kivimurskaa koko tien leveydeltä muutaman sadan metrin matka kerrallaan, loput aukiraavittua asfalttia. Siinä sai todella pitää kielen keskellä suuta ettei kaatanut mopoa tai puhkonut renkaita. Suomen tietyöt on ainakin tähän asti tuntuneet ihan leppoisilta ruåttalaisten vastaaviin verrattuna.

Että taidetaan tulla ihan sitä Suomen puolta tällä kertaa...
I'm on the Night Train – I love that stuff
I'm on the Night Train – I can never get enough
I'm on the Night Train – Never to return - no
poromarko
Viestit: 707
Liittynyt: 23:33 14.07.2002.
Paikkakunta: tornio
Viesti:

no niin

Viesti Kirjoittaja poromarko »

Viikonlopulla pojat kävi Levillä reissun ja ajoreittinä oli ollut Suomessa Aavasaksalle siitä uffenpuolta kolariin ja isompaa moitetta ei tiestä tullut (FLHTCUI) johtuisko tosta ? no kotia oli tultu Kolarista Lappea Väylänpää tietä Pelloon , joka on pieni kylätie ja kuulema oli ihan kelvollinen .No Taskilan Harri on lyömässä tietä sillä suunnalla aiko norjassa käydä joten kylläpä varmaan tien kunnosta kuullaan .
jussi
Viestit: 740
Liittynyt: 16:27 17.04.2002.
Paikkakunta: hki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jussi »

Ei johdu Marko pyörän mallista, vaan siitä että ne pahimmat tiet alkaa vasta Pajalasta ylöspäin. Pajalaan ja siis Kolariin asti etelästä päin tullessa uffentiet pidetään ilmeisesti kohtalaisessa kunnossa. Mutta siis siitä ylöspäin en suosittele kenellekään. Tosin pari vuotta sitten myös Pajala - Kolari väli oli myös remontissa ja päällystetty pääosin sillä nyrkinkokoisella teräväreinaisella kivellä. Jotain kai kuvaa se, että 160 km matka kesti 6 tuntia. Mieluummin olisi ajanut huonoa hiekkatietä.
Life Member
postimies
Viestit: 127
Liittynyt: 14:11 20.09.2004.
Paikkakunta: nivala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja postimies »

ja jos Taskilan matka viivästyy, syy ei välttämättä ole
heikossa tiestössä
poromarko
Viestit: 707
Liittynyt: 23:33 14.07.2002.
Paikkakunta: tornio
Viesti:

jep

Viesti Kirjoittaja poromarko »

Joo kyllä Kilpisjärveltä illalla tuli yhteyksiä ja oli ollut ajettavassa kunnossa koko väli ei ollu viellä keretty verkoille alkaa ja jyrsittykkin oli vasta osa matkaa .No asiathan kerkeää muuttua viellä moneenkertaan
poromarko
Viestit: 707
Liittynyt: 23:33 14.07.2002.
Paikkakunta: tornio
Viesti:

viimehetken tietoja

Viesti Kirjoittaja poromarko »

Tallikaveri käväs reissun Norgessa ja suositteli Torniosta Haaparantaan ja ruotsin puolta aina Kolariin asti sieltä Suomen puolta ylöspäin .Tämä reitti on ainakin mulla Arctic funiin mentäessä. Tie oli kuulemma hyvä ja rajoitus 110 km/h tuo myös vaihtelua totuttuun.
Vastaa Viestiin