Pannun lataus

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Pedu
Viestit: 105
Liittynyt: 00:39 28.06.2006.
Paikkakunta: HKI
Viesti:

Pannun lataus

Viesti Kirjoittaja Pedu »

Eli valettu lataus säädin, ei lataa tyhjäkäynnilla ja vaatii paljon kierroksia että lataa, mutta lataa 14,7, eli jos vaihtaa säätimen auttaako ongelmaan.
Jos ajelee kaupungilla, akku pääsee tyhjenemään
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Pannun lataus

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Pedu kirjoitti:...vaatii paljon kierroksia että lataa...
Paljonko on paljon? Onhan akku kunnossa eikä esim. tärissyt rikki?

Aikoinaan omassa pannussa oli sellaista vaivaa että se täristeli akut paskaksi ja sitten kaupungilla meinasi sammua aina liikennevaloissa jos ei pitänyt kierroksia ylhäällä. Pannun tasavirtalaturin ei kuulukaan ladata juuri mitään tyhjäkäynnillä, se on ominaisuus kaikissa tasavirtamalleissa.
Avatar
Pedu
Viestit: 105
Liittynyt: 00:39 28.06.2006.
Paikkakunta: HKI
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pedu »

Akku on uusi, paljonko noin puolikaasua, kierroksia ehkäpä 3000-4000 niin varoitusvalo sammuuu???
Akku on suojattu telttapaljalla, pyörä ei sammu vaikkapa on malloryn kärjetön, siitä huomaa että valot sammuu ja sähköinen nopeusmittari kanssa sammuu
Avatar
Walde
Viestit: 533
Liittynyt: 21:47 26.07.2005.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Walde »

Kyllä minulla ainakin valot kirkastuu heti, kun kierrokset nousee tyhjäkäynniltä. Ehkä se sitten tarkoittaa että lataa, kunhan kierroksia on ... 1500 ja yli. Laturin vain putsasin viime talvena (erityisesti hiiliä vasten olevan ankkurin). Säätimenä on kuplavolkkarin mekaaninen kärkisäädin.

Pari viikkoa sitten jäin tielle, kun akku tyhjeni palaneen lataussulakkeen takia. Hetken odottelin tienposkessa ja kun akku vähän virkosi, niin pääsin ilman valoja nykien kotiin. Tuossa vaiheessa akussa oli 1,7V jännitettä. Ihmevehkeitä nämä on, kun kipinää tuolla vielä antoi!
If U can't stand the heat, stay out of the kitchen
Avatar
IJHa
Viestit: 353
Liittynyt: 19:08 19.04.2002.
Paikkakunta: Kalkkinen
Viesti:

Ei auta ei

Viesti Kirjoittaja IJHa »

Hiilet loppu tai kollektori paskainen?
Mr. Biker vm 2005
Don Quijote
Viestit: 980
Liittynyt: 13:10 10.10.2003.

Viesti Kirjoittaja Don Quijote »

Mulla oli toiselta hiileltä tuleva johto rispaantunut laturin sisältä. Otti välillä laturin runkoon, mutta tietysti testaillessa latasi ihan hienosti.
Laturin kun avasin niin silloin vian huomasin (runo :) ) Piuhan korjaus ja taas toimi hienosti.
Avatar
Pedu
Viestit: 105
Liittynyt: 00:39 28.06.2006.
Paikkakunta: HKI
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pedu »

Hiilet tarkistettu, uutta vastaavat ja johdot ehjät ym.. olisiko "vika" säätimessä, eikös pysty mittaamaan ennen säädintä, pitää kokeilla kun saa laatikon kuntoon ja kiinni
Vastaa Viestiin