Tankin stressaaminen

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

tom
Viestit: 20
Liittynyt: 20:44 21.09.2003.

Tankin stressaaminen

Viesti Kirjoittaja tom »

Kestääkö lasikuidulla stressattu tankki? En tarkoita siis litratilavuuden muuttamista vaan ihan feikki jatkopalaa. :roll: Eli pysyykö lasikuitu kiinni harrikan suloisissa tärinoissä :?:
Harrikka on rautaa
Vieras

Re: Tankin stressaaminen

Viesti Kirjoittaja Vieras »

tom kirjoitti:Kestääkö lasikuidulla stressattu tankki? En tarkoita siis litratilavuuden muuttamista vaan ihan feikki jatkopalaa. :roll: Eli pysyykö lasikuitu kiinni harrikan suloisissa tärinoissä :?:
Eikös noi muovimopot ole erikseen :lol:
Avatar
Jorke
Viestit: 816
Liittynyt: 14:01 05.07.2003.
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jorke »

Ainakin tankkiin pitää hitsata sellaset tartunnat lasikuidun sisään niin sit ne voi kestää. Siis pyörötangosta tai muusta. Ja tankin pinta karhentaa vaikka rälläkällä. Voi silti halkeilla metallin ja lasiukuidun saumasta. Ei ole kyllä käytännön kokemusta tosta mut uskoisin että kestää.

Itse tein muodot 6mm pyörötangosta ja sit pellistä lopullisen pinnan. Saumat tinasin koritinalla. Ja pakkelia :)
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Itse olisin myös enemmän tuon peltityön kannalla :? loput tinalla ja pakkelilla 8)
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Sohaisenpa nyt kusiaispesää mutta...

Mitenkäs tänä päivänä tuon tinauksen kanssa? Tuntuu että kaikki "asiantuntijat" :roll: väittävät suu vaahdossa sen olevan ainoa oikea aine tankin pohjatöihin. Kuitenkin nykyaikaiset polyesterikitit ovat ominaisuuksiltaan sellaisia, että ne kestävät hyvin tärinät sun muut. Edellyttäen tietysti, että tankin hitsaukset on tiiviitä 8O . Jokainenhan koeponnistaa tankkinsa saippuaveden kanssa hitsauksen jälkeen - eikö niin? :twisted:

Itse olen menestyksekkäästi käyttänyt kittiä pohjatöissä ja tähän asti on kestänyt.
Avatar
ramtouch
Viestit: 124
Liittynyt: 16:15 10.09.2003.
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ramtouch »

Esim. vanhan puuveneen kuidutus aloitetaan imeyttämällä styreenillä ohennettua hartsia puuhun niin paljon kuin mahdollista, jotta matto saisi kunnon tartuntapohjan ja pysyy kiinni ettei lohkea irti kuin munan kuori. Metalliin tuo imeyttäminen on hieman hankalaa, joten unohda koko juttu!
Viimeksi muokannut ramtouch, 16:26 27.01.2004.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Sporttiboy
Viestit: 1413
Liittynyt: 22:56 23.07.2002.
Paikkakunta: Peikkolandia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sporttiboy »

Mä oon kanssa metalliosaston kannalla. Jos ei tartte tilavuutta lisää niin plootua vaan muodossaan tankin päälle ja sauma kitillä/tinalla siistiks.

Hemulille siitä tinauksesta: Kokeilin siihen jo kuolleeseen ja kuopattuun tankkiini sitä tinahommaa ja se toimi suht hyvin ja siististi NIIN KAUAN KUIN PYSYTTIIN SUHT SUORISSA PINNOISSA! Pohjustus huolella ja sopivasti lämpöä niin tina leviää nätisti ja tasaisesti ja jättää aika hyvän pohjan sille kitille. Kaikki pinnat missä on vähänkin kaarevuutta piti kyllä sit kitata huolella. Joku takalokarin sileä reuna on tinalla helpompi.

Tietysti se on tekijästäkin vähän kiinni, joku on peto rakentamaan laivoja pulloon ja jotkut tinaa tankkia...
Paha saa aina palkkansa, muut joutuvat tulemaan toimeen päivärahoilla...
Thomas
Viestit: 165
Liittynyt: 16:04 10.09.2003.
Paikkakunta: Hämeenlinna, Finland

Viesti Kirjoittaja Thomas »

Sporttiboy kirjoitti:<snip>
Hemulille siitä tinauksesta: Kokeilin siihen jo kuolleeseen ja kuopattuun tankkiini sitä tinahommaa ja se toimi suht hyvin ja siististi NIIN KAUAN KUIN PYSYTTIIN SUHT SUORISSA PINNOISSA! Pohjustus huolella ja sopivasti lämpöä niin tina leviää nätisti ja tasaisesti ja jättää aika hyvän pohjan sille kitille. Kaikki pinnat missä on vähänkin kaarevuutta piti kyllä sit kitata huolella. Joku takalokarin sileä reuna on tinalla helpompi.
<snip>
Juttelin erään ammattilaisen kanssa bensatankin paikkaamisesta ja kiinnikkeiden kiinnittämisestä. Sanoi hitsaussauman olevan sen verran kova, että saattaa murtua tärinässä, varsinkin jos on jäänyt "huonoa helmeä". Tina taasen on paikkaamiseen ihan OK - käytetään myös syylareiden paikkaamiseen - mutta sen verran pehmeää ettei sillä saa isoja paikkoja täytettyä pysyvästi. Suositteli - alan yksityisyrittäjänä tietenkin - käyttöön hopeaa, kuulemma pitää noissa kiinnikkeissa kuten hitsaus, mutta on hieman pehmeämpää ettei pääse murtumaan.

Tiedä sitten - mummon pyhähopeat uuniin ja vuotavat tankit kuntoon...

-Thomas
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Homma lähtee vähän harhailemaan, kysehän ei missään tapauksessa ollut paikkauksesta. Senhän tietää jokainen, että mikäli tankkiin jää yksikin huokonen niin bensahöyry puskee suoraan kitin läpi tehden showmaaliin jänniä rakkuloita... :twisted: Tässä tina puolustaa paikkaansa.

Mutta jos tankki on ehdottoman tiivis - paras tapa testata on laskea hiukan paineilmaa sisään ja levittää saumojen päälle saippuavettä - niin normaali kitti pitäisi olla aivan yhtä hyvää kuin tina.

Mitä saumojen ratkeamiseen tulee, niin tämän takia ei tankkia kannatakaan hitsata esim. migillä vaan ehdottomasti tigillä jolloin saumasta ei tule niin kova/herkkä murtumaan. Samoin tigillä saumasta tulee huomattavasti helpommin laakista tiivis.

Sitä paitsi tuo saumojen murtuminen tai kitin halkeaminen tärinästä ei liene ongelma tänä päivänä kun suurin osa tankeista on kumiripustettuja?
Avatar
Sporttiboy
Viestit: 1413
Liittynyt: 22:56 23.07.2002.
Paikkakunta: Peikkolandia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sporttiboy »

hemuli kirjoitti:Sitä paitsi tuo saumojen murtuminen tai kitin halkeaminen tärinästä ei liene ongelma tänä päivänä kun suurin osa tankeista on kumiripustettuja?
Pitikö sinne jotain kumiakin laittaa???

Mun tankin leviäminen johtui puhtaasti siitä, että kiinnikkeiden ja rungon väliin ei innokkaan hitsarin (ei kuunnellut mun toiveita) jäljiltä saanut edes paperia mahtumaan. Oli ns "tight fit".

Ja se tina mistä tässä puhutaan on ilmeisesti koritinaa jota käytetään kuin pakkelia oikaisemaan pellin mutkia ja on oikeesti hyvää ihanaa ja toimivaa kun on suora pinta. Muutoin ei (nimimerkillä jokusia satoja grammoja tallin lattialle valutellut, mutta on muuten siitäkohtaa silee ja tasainen...).
Paha saa aina palkkansa, muut joutuvat tulemaan toimeen päivärahoilla...
Avatar
Jorke
Viestit: 816
Liittynyt: 14:01 05.07.2003.
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jorke »

hemuli kirjoitti:Mitenkäs tänä päivänä tuon tinauksen kanssa? Tuntuu että kaikki "asiantuntijat" :roll: väittävät suu vaahdossa sen olevan ainoa oikea aine tankin pohjatöihin. Kuitenkin nykyaikaiset polyesterikitit ovat ominaisuuksiltaan sellaisia, että ne kestävät hyvin tärinät sun muut. :twisted: .
Niin, jos saumat on tiiviit niin kai noi nykyiset kitit ajaa saman asian. Itselläni tuli feikki-jatkot, eli en koskenut bensatilaan ollenkaan vaan hitsailin pellit kiinne, hepit ihan vieriviereen. Sit tinasin ne saumat jotta kosteus ei pääse takakautta kittiin muuten kosteuden takia homma menee vituiks jossain vaiheessa.

Kun heppaileee ainoastaan niin pelti ei vetele niin paljon ja kun käyttää tinaa päälle niin ei ole niin väliä vaikka sauma ei ole niin tiivis.
ramtouch kirjoitti:Esim. vanhan puuveneen kuidutus aloitetaan imeyttämällä styreenillä ohennettua hartsia puuhun niin paljon kuin mahdollista, jotta matto saisi kunnon tartuntapohjan ja pysyy kiinni ettei lohkea irti kuin munan kuori. Metalliin tuo imeyttäminen on hieman hankalaa, joten unohda koko juttu!
Metalli ja puu on eriasia, puussa se hartsi imeytyy sinne sisään ja kovettaa syvemmältä kuin ihan pintakerroksen ja saa näin paremman tartunnan. Meinaan puu on niin pehmeää et siitä lähtee helposti lasikuitu ja pintakerros pois.

Ei käytettävät kititkään mitenkään "imeydy" metalliin ja pysyvät ihan hyvin.
Avatar
ramtouch
Viestit: 124
Liittynyt: 16:15 10.09.2003.
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ramtouch »

Kitit on alunalkaen suunniteltu kyseiseen käyttöön.
Vai että metallia laminoimaan kuidulla, no huh huh...,on siinä vitsit vähissä kun kuituiset stretsikilkkeet repeää ajossa ja lentävät takaa tulevan juppimersun maskista sisään:)
tom
Viestit: 20
Liittynyt: 20:44 21.09.2003.

Viesti Kirjoittaja tom »

kiitokset vinkeistä :D
Harrikka on rautaa
Avatar
Jorke
Viestit: 816
Liittynyt: 14:01 05.07.2003.
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jorke »

ramtouch kirjoitti:Vai että metallia laminoimaan kuidulla, no huh huh...,on siinä vitsit vähissä kun kuituiset stretsikilkkeet repeää ajossa ja lentävät takaa tulevan juppimersun maskista sisään:)
Kaikkeahan pitää aina kokeilla :) ...

Siis tarkoitin että hitsaa tukirungon ja laminoi lasikuidulla muodot ympärille. Ei lennä kyllä mihinkään, saattaa olla et halkee vaan saumoista.
Tämä siis jos noi hitsaushommat ei luonnistu oikein ja haluu kokeilla.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Kerran olen kuiduttamista kokeillut... :oops: Eikä enää ikinä!!!

Pellin taivuttaminen on loppupelissä kuitenkin nopeampaa ja ennen kaikkea siistimpää touhua. Ainoastaan jos ei ole mahdollisuutta hitsata niin kuitu voisi puolustaa paikkaansa.
Vastaa Viestiin