Ulkomailta tavaraa netin kautta.

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

kcenter
Viestit: 122
Liittynyt: 23:56 08.08.2008.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Ulkomailta tavaraa netin kautta.

Viesti Kirjoittaja kcenter »

Ulkomailta netin kautta tilatessa kannattaa ehdottomasti käyttää PayPal maksujärjestelmää. PayPal maksusta voi nappulaa painamalla tehdä reklamaation (Dispute) 30 vrk ajan, jos tavara ei ole mitä luvattiin tai ei saavu tai on muita ongelmia. Tällöin myyjän tili jäädytetään maksamasi summan verran, jolloin asiaan saadaan 99,9% selvyys (ostaja oikeassa).

Asiakkaita 41 eri maassa.

Moposta joudun kysymään kaiken, mutta kaupan käynti on pitänyt leivässä.
Avatar
s&s
Viestit: 1055
Liittynyt: 11:28 13.05.2003.
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja s&s »

Paypal on kieltämättä kätevä systeemi ebaystä ostettaessa, mutta kaikki "oikeat" kaupathan eivät tuota tunnusta. Toinen vähän arveluttava juttu on et paypal käyttää omia vaihtokursseja, jotka ovat tietenkin ostajalle epäedullisempia kuin oikeat kurssit. Perumista ei onneksi ole tarvinut koskaan kokeilla, mut ymmärtääkseni rahat saa huijaustapauksessa takaisin myös luottokunnan kautta.
Viva Knievel!
kcenter
Viestit: 122
Liittynyt: 23:56 08.08.2008.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kcenter »

PayPal (yli 164 000 000 tiliä) maksua maksettaessa näet aina ennen maksamista todellisen Euro summan (ei ylimääräisiä vaihtokuluja). PayPal käyttää kyllä omia kursseja jotka ovat yleensä parempia kuin "oikeat kurssit" useiden pankkien kurssit vaihdettaessa valuuttaa. ( luottokunnan kursseista en tiedä).

Tarkoitukseni ei ollut lobata PayPallia vaan infota ihmisiä jotka haluavat tilata tavaransa helpolla ja turvallisesti netistä.
Avatar
jan'shovel-70
Viestit: 92
Liittynyt: 10:18 26.06.2006.
Paikkakunta: Iitti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jan'shovel-70 »

s&s kirjoitti:Paypal on kieltämättä kätevä systeemi ebaystä ostettaessa, mutta kaikki "oikeat" kaupathan eivät tuota tunnusta. Toinen vähän arveluttava juttu on et paypal käyttää omia vaihtokursseja, jotka ovat tietenkin ostajalle epäedullisempia kuin oikeat kurssit. Perumista ei onneksi ole tarvinut koskaan kokeilla, mut ymmärtääkseni rahat saa huijaustapauksessa takaisin myös luottokunnan kautta.
Joo mulla aikanaan joskus n,10vuotta sitten jäi auton osia tulematta 1000usd:n verran,otin yhteyttä luottokuntaan ja sieltä sain ohjeet miten toimia.
Rahat palautu tilille n.kuukauden päästä ja hyvitykseksi sieltä firmasta sain vielä osiakin.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Paypal kyllä rokottaa jonkun sentin vaihtokurssissa, suoraan luottokortilla maksamalla menee päivän kurssin mukaan eli se on edullisin tapa maksaa. Pankin tilisiirrostakin jenkkilään menee 27 euroa kuluja.

Mutta vaikka Paypal ei halvin olekaan, niin ehdottamasti vaivattomin ja turvallisempi kuin suora korttimaksu kun ei tarvitse antaa kortin numeroa myyjälle.

Ja jokainenhan muistaa että suoraan kortilla maksettaessa ei missään tapauksessa saa laittaa kortin numeroa sähköpostiin. Puhelimitse lienee turvallisin tapa hoitaa korttimaksu.
Avatar
PÄKÄ
Viestit: 1087
Liittynyt: 16:33 15.09.2005.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja PÄKÄ »

hemuli kirjoitti:
Ja jokainenhan muistaa että suoraan kortilla maksettaessa ei missään tapauksessa saa laittaa kortin numeroa sähköpostiin. Puhelimitse lienee turvallisin tapa hoitaa korttimaksu.
Puhutaanko yksityisen myyjän kanssa tehtävistä kaupoista? En kyllä käyttäis kumpaakaan tapaa. Sillon lienee paras toi paypal, ymmärtääkseni ainakaan maksu ei lähde ennenkuin myyjä on ilmottanut että tavara on lähteny.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Eihän yksityisen myyjän kanssa edes voi käyttää suoraan korttia, vai onko jollain teistä kotona höylä? Nyt puhutaan firmoista joilla ei ole nettikauppaa jossa olisi oma checkout-järjestelmänsä. Esimerkiksi kesällä tilasin TP-Engineeringiltä osia moottoriini tällä tavalla.
Avatar
PÄKÄ
Viestit: 1087
Liittynyt: 16:33 15.09.2005.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja PÄKÄ »

OK. :D
Siitä huolimatta täytynee tietää mikä myyjä on miehiään/naisiaan, kyllä lienee paikallaan pieni skeptisyys kelle kortin numeroita latelee puhelimessa (sp:hen niitä nyt ei kai kukaan enää laita - eihän... )
Vinkiksi vaan niille jotka nyt innoissaan lähtevät nettiostoksille ensimmäistä kertaa.
kcenter
Viestit: 122
Liittynyt: 23:56 08.08.2008.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kcenter »

Päkä, PayPalilla maksaessa sulla on 30 vrk aikaa hyväksyä kauppa eli varmasti ehdit nähdä mitä tulee, eikö ole ihan sama mistä tai minkänäköiseltä tavara tulee, koska jos et ole tyytyväinen niin pelkkä painallus (Dispute) ja myyjä ei pääse käsiksi rahoihisi.
kcenter
Viestit: 122
Liittynyt: 23:56 08.08.2008.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kcenter »

Vielä tosi räikeä esimerkki. Ostat mopon USA:ta ( lähes kaikki myyjät jotka suostuvat shippaaman mopon suomeen hyväksyvät PayPal maksun)
ehdit hyvin nähdä tuotteen ja jos tuote ei ole sitä mitä luvattiin et menetä rahojasi.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Tämä "dispute"-mahdollisuus valitettavasti antaa mahdollisuuden myös väärinkäytöksiin ja tässä on yksi syy minkä takia jotkut myyjät eivät (enää) hyväksy Paypalia maksuvälineenä. Toki saman voi tehdä luottokunnankin kautta.

Tähän samaan asiaan liittyen moni ei suostu lähettämään tavaraa USPS:lla koska siitä ei saa tarkkaa trackingia josta näkee että vastaanottaja on todella saanut tavaran. On sitten ollut tapauksia joissa vastaanottaja on kylmästi väittänyt että ei ole tavaraa saanut vaikka lähettäjä olisi sen lähettänytkin. Sitten syytetään USPS:ta lähetyksen hukkaamisesta vaikka olisikin niin että vastaanottaja veti välistä. Olen ihmetellyt jo kauan tätä USPS:n "epäluotettavuutta" koska itselläni ei ole ikinä jäänyt mitään tulematta.
kcenter
Viestit: 122
Liittynyt: 23:56 08.08.2008.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kcenter »

Myös minulle on kaikki tullut perille asiallisesti (hyvin pientä sanomista ollut joskus).

Mutta jokainen toimii niin kuin parhaaksi näkee.

Tässä kumminkin vielä hyvä linkki mopoa USAS.ta hamuaville ja homma toimii !!!!

http://www.shipmybike.com/
Avatar
AP
Viestit: 87
Liittynyt: 13:09 23.04.2002.
Paikkakunta: Pirkkala
Viesti:

google tili

Viesti Kirjoittaja AP »

Tilasin Latus-Harleyltä ja makselin gmailin kautta,jonne loin google tilin ,meni visalta ,homma pelitti tosi hyvin
tjh0
Viestit: 23
Liittynyt: 08:25 01.09.2006.

Re: Ulkomailta tavaraa netin kautta.

Viesti Kirjoittaja tjh0 »

Onko kokemusta TaylorMade kaupasta, tuleeko tilaukset sovitusti?
http://www.taylormade-wheels.co.uk/harley.php" onclick="window.open(this.href);return false;
HileD
Viestit: 582
Liittynyt: 21:03 22.05.2007.
Paikkakunta: Saloo
Viesti:

Re:

Viesti Kirjoittaja HileD »

hemuli kirjoitti: Tähän samaan asiaan liittyen moni ei suostu lähettämään tavaraa USPS:lla koska siitä ei saa tarkkaa trackingia josta näkee että vastaanottaja on todella saanut tavaran. On sitten ollut tapauksia joissa vastaanottaja on kylmästi väittänyt että ei ole tavaraa saanut vaikka lähettäjä olisi sen lähettänytkin. Sitten syytetään USPS:ta lähetyksen hukkaamisesta vaikka olisikin niin että vastaanottaja veti välistä.
Voi PER.....! Ai tästä se johtuu. Enpä ollu tullu aatelleeks. Useesti vaan on jurppinu kun ei toimittajat suostu lähettään kun kuriiri lähetyksenä esim UPS:n kanssa ja sehän maksaa huomattavsti enempi ku tuo jenkki posti.
Kyl se on kiva ku muutaman mätä munan takia kaikkia (taas) rankastaan.
-Know your enemy-
Vastaa Viestiin