Twin Cam kulutus

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Twin Cam kulutus

Viesti Kirjoittaja mikira »

Elikkä viikonloppuna tuli ajeltua vähän matkaa eukon ja viikonloppu kamojen kanssa ja samalla mitattua kulutus. Menomatka jolloin nopeus oli keskimäärin 100 paikkeilla suurimman osan eikä tullut tehtyä täys kaasu ohitteluja sain lukemaksi 4,3/100, seuraavana päivänä takaisin nyt vähän ripeämmin sellaista 120 vauhtia vauhdikkailla ohituksilla tuli jo kulutukseksi melkein 5.5/100?
Koneeseen ei ole kuin vaihdettu screamin eaglen 2 vaimentimet ja ehkä jopa säädettykkin, homman tehnyt edellisen omistajan puheitten mukaan hoghaus. Tietäisikö joku minkä kokoista suutinta pitäisi löytyä kaasarista, vai onko kulutus oikeasti noin pieni?

Niin pitihän se arvata, kun kerran halusin vekottimen joka kulkee mutta kuluttaa vähän, tuntui mahdottomalta ajatukselta mutta nyt kun sellainen on niin vähän taas epäilyttää.
Ilkimys
Viestit: 992
Liittynyt: 12:11 14.05.2003.

samat lukemat

Viesti Kirjoittaja Ilkimys »

Mulla on Big Bore kitti mopossa mutta kulutus on pienimmillään ollut 4,25 l ja isoa kovaa mennessä vähän yli 7 l satasella. Ilman vastus ja paino vaikuttavat tosi rajusti. Eli johtopäätös on se, että hiljaa ajettaessa on nopeammin perillä kun ei tartte käydä tankilla.
sepesusi
Viestit: 38
Liittynyt: 01:16 20.05.2002.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja sepesusi »

Kyllä 4,3 l / 100km tuntuu melko vähältä? TC:llä en ole koskaan päässyt alle 5 l / satanen. Evolla meni joskus!

Omassa -01 heritagessa SE putsari ja putket. Välialueen suutin on 0.48. Dynojet suutin sarja asennettuna. Pääsuuttimen koko 180. Neula puoli pykälää (eli yhden prikan verran) alempana kuin Dynojet suosittelee (olisiko siis 3½ pykälä ylhäältä).
Kulutus ennen neulan laskua oli harvoin alle 6 l satasella, normaalisti noin 6,4 l. Neulan laskun jälkeen on ollut mielestäni kohtuullinen noin 5,5 l per satanen. Neulan lasku ei mielestäni ole vaikuttanut tehoihin (tai niiden tuntumaan)? Tulppien väri on myöskin ollut OK.

Normaali ajotyyli juuri rikesakkorajoilla aika paljon ohitellen.
Tuuli olosuhteet vaikuttavat melko paljon kulutuslukemiin, varsinkin jos Heritagessa sattuu olemaan pleksi paikoillaan!
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

Osaisittekos kertoa mikä tässä euro mallissa on se alkuperäinen suuttimen koko? Siittä näkis että onko edes yritetty säädellä mitään.
Avatar
Rossi
Viestit: 154
Liittynyt: 16:50 17.04.2002.
Viesti:

Kulutus

Viesti Kirjoittaja Rossi »

Viitisen litraa / 100 km. SE:n putsari, isompi välialueen suutin ja hengittävämmät putket, joissa huilut sisällä.
sepesusi
Viestit: 38
Liittynyt: 01:16 20.05.2002.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja sepesusi »

Ostin oman pyöräni suomesta ulkomaille verovapaana.
Siihen tehtiin Sumekon toimesta jonkinlainen luovutushuolto. En tiedä koskivatko suuttimiin, mutta välialueen suutin oli 0.48 ja pääsuutin muistaakseni 190 kun avasin kaasarin ensimmäisen kerran.
Avatar
Fxsts03
Viestit: 1070
Liittynyt: 22:44 20.02.2003.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Kulutuksesta

Viesti Kirjoittaja Fxsts03 »

Tere!
Kertaakaan en ole päässyt alle 5 litran 8O
Kyseessä Springer 03, SE Putsari, Dynojet ja V & H Propipe 2->1 putki.
Lapin reissulla parhaimmillaan 5,1 litraa per 100 km, matkavauhtina noin 95 km /h...

T. Timo K
sepesusi
Viestit: 38
Liittynyt: 01:16 20.05.2002.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja sepesusi »

Tutkitko Mikira mitä suuttimia ja neulan asentoa kaasaristasi löytyy?
Kiinostaisi tosissaan tietää millä setupilla pääset mainitsemiisi kulutus lukemiin?
Tuli kierreltyä pari viikkoa tanskassa ja norjassa superin jälkeen. Ajokilometrejä kertyi 4228km. Mittasin samalla kulutusta, ja totesin seuraavaa: nopeus noin 60 - 80 km/h, kulutus noin 4,8 litraa/100km;
nopeus noin 80 - 100 km/h, kulutus noin 5,6 litraa/100km; nopeus 100 - 120 (tai yli) km/h, kulutus yli 7 litraa/100km!!!

Heritagessa plexi varmasti vaikutta melko paljon, mutta kuitenkin vähän ihmetyttää kulutuksen huima nousu??? Sadekelikin haittasi vähän matkantekoa norjassa.

PS. Norjan pääralli tuli koettua. Sielläkin kulutus oli "suuri" :? Ihan hyvät bileet ja hieno paikka, vaan melko vähänlaisesti porukka!
DynoJet

Viesti Kirjoittaja DynoJet »

Sanokaa mitä sanotte, mutta mielestani dynojet sarjasta ei ole mitään hyötyä-maksaa paljon-lisää kulutusta- kulku ei muutu juuri mihinkään verattuna vain suuttimien vaihtoon kun putsari ja putket avattu :?
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

sepesusi kirjoitti:Tutkitko Mikira mitä suuttimia ja neulan asentoa kaasaristasi löytyy?
Kiinostaisi tosissaan tietää millä setupilla pääset mainitsemiisi kulutus lukemiin?
Tutkinhan minä ettei ne vakiot olleet enpä tuota muuta sitten muistakkaan :oops: Nyt kun on oppinut tätäkin pyörää jo käskemään vähän toisella tavalla on nuo kulutukset pikkusen nousseet muttei mainittavasti, eli vitosen paikkeille pääsee kun ajelee satkun paikkeilla eikä väännä kaasua ihan kaakkoon ohituksissa.
Vieras

nii i

Viesti Kirjoittaja Vieras »

voi olla kaksi aivan samoilla säädöillä olevaa pyörää ja muutenkin ku kaksoset konsanaan..........mut samalla reissulla on kaksi eri ihmistä puikoissa........ajetaan samaa matkaa.......vaihdetaan pyöriä keskenään......ja aina toinen saa kulumaan n.litran enempi satkulla.....mitä tästä opimme.....no sen et pör pör ranne on kallis ranne......teet ranteellasi pör niin porsaan suullinen meni taas ylimäärästä menovettä.......älkää ny vaan siitä olko huolissanne jos moponne pelaa hyvin ja saatte sen kulkemaan pienellä kulutuksella.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tapaan ajella ns. "vakionopeussäädin" eli kaasun jäykistin ruuvi päällä!
Se poistaa tai ainakin vähentää ylimääräisiä ranne liikkeitä!

T: Sepesusi
Vastaa Viestiin