Fatboy takahihnapyörä

Moottori, vaihteisto, ensiöveto, toisioveto, startti

Valvojat: Pertti, pressa

boozer
Viestit: 26
Liittynyt: 10:49 27.08.2009.
Paikkakunta: Tampere

Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja boozer »

-92 fatboy vakiolla hihnalla 1,5". Matkanopeuksien kierroksia haluaisin alas, kehuttu että 61 (66 ???) hampainen takahihnapyörä olisi just passeli? Taitaa olla se helpoin konsti, menee heittämällä vakiohihnan kanssa?
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja Pertti »

66 hampaisen satasen vauhti muuttuu 61 hampaisella 108km/h, jos lasku meni oikein.
100x66/61
moderattori

Romu rauhoittaa!
boozer
Viestit: 26
Liittynyt: 10:49 27.08.2009.
Paikkakunta: Tampere

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja boozer »

Pikainen tarkistus, nykyinen on kuitenkin 70 hampainen. Osaatko Pertti tai joku muu laskea miten tuo 66 hampainen vaikuttaisi suhteessa siihen? (106km/h?) Tuntuukohan tuo muutos ajossa? Käykö "jako" nykyisellä hihnalla, joskus oli puhetta että hampaat ei saisi mennä aina samalle kohdalle vaan pitäisi olla "kierto"? Kiitokset, yritin kyllä tavata mopopediaa :oops:
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

Muuten kiva yhdistelmä mutta kuitenkin paska. Ykkönen menee hitaassa vauhdissa että jaksaa mennä niin liian lujaa. Tulee semmoinen kytkimellä luistateltava. Ei ole hyvä yhdistelmä. Tuli kokeiltua. Parempi ois että päivität 6 vaihteiseksi. Kesä meni kokelillessa kunnes vaihdoin lodjun. Normi ykkönen on mielestäni just passeli eikä ryömintänopeutta kannata muuttaa, joutuu luistattamaan kaupungissa kytkintä paljon.
boozer
Viestit: 26
Liittynyt: 10:49 27.08.2009.
Paikkakunta: Tampere

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja boozer »

6-vaihteinen aski versus takahihnapyörä, hinnassa on aika iso ero. Houkutus todeta tuo "paskuus" itse on suuri, rattaan vaihto on kuitenkin simppelihomma. Jos jollain pyörii nurkissa tommonen enemmän kuin puol-ilmaisena saa tarjota, kaupat vaikka Jyväskylässä viikonloppuna. Röpöttäjällä joutavana?
MrX

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja MrX »

MCM (Sverige) lehdessä kuski kehui vaihtaneensa 5-lovisen välityksiä paremmin matka ajoon sopivaksi. Sportsterin etuhihnapyörä + uusi takahihnapyörä laski maantievauhdissa moottorin kierroksia ja polttoaineenkulutuslukuja reilusti. Vaati kyllä sitten nopeusmittarinkin kalibroinnin uusiksi. Lienee kuitenkin halvempi vaihtoehto kuin uusi laatikko. Jos osuu uudelleen silmiin niin lisään hammasluvut tänne...ja fiksummat voi tietenkin auttaa laskemalla valmiin kaavan...
Micke
Viestit: 312
Liittynyt: 10:30 15.10.2005.
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja Micke »

Rock rock . Eiks se mee nii et ku etuhihnapyörän hammasluku suurenee nii kierrokset laskee ??? Sportster on muistaakseni 28 hampainen orkkiksena ja optio on 29 hampainen ??? Mä oon omaan sohvaan(32-70) kaavaillu vaihtaa orkkis 32 tilalle 34sen jolloin kierrokset pitäis laskee 250kiekkaa 100km vauhdis . Näin on ainaki mainostaa Bike Line Ruotsis . Korjatkaa jos on väärää tietoo
t Ruma 8)
FLHT -96. 85hp/120Nm
Avatar
Turre
Viestit: 624
Liittynyt: 16:02 07.01.2006.
Paikkakunta: Born in the S.A.V.O.
Viesti:

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja Turre »

esim. 1. jos satasen vauhdissa nyt vaikka 2500 kierrosta min. takahihnapyörä 70 hampainen ja tulevaisuudessa 66. Kiekat satasen vauhdissa tulis olee 66/70*2500 = noin 2360

esim. 2 jos satasen vauhdissa nyt vaikka 2500 kierrosta min. takahihnapyörä 70 hampainen ja tulevaisuudessa 61. Kiekat satasen vauhdissa tulis olee 61/70*2500 = noin 2180

esim. 3 jos satasen vauhdissa nyt vaikka 2500 kierrosta min. etuhihnapyörä 32 hampainen ja tulevaisuudessa 34. Kiekat satasen vauhdissa tulis olee 32/34*2500 = noin 2350

esim. 3 jos satasen vauhdissa nyt vaikka 2500 kierrosta min. etuhihnapyörä 32 hampainen ja tulevaisuudessa 34. ja takahihnapyörä 70 hampainen ja tulevaisuudessa 61 Kiekat satasen vauhdissa tulis olee 32/34*61/70*2500 = noin 2050
A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away - Antoine de Saint Exupéry
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

Joo on se matka-ajossa mukava mutta matkan päässä on aina se liruttelu ja ne kylät ja kaupungit, sekä ruuhkat. Saatikka joku paratiajo. On nimittäin käsi kipee kun kytkintä luistattaa. Pistäisin ne rahat jotka meinaatte pistää takahihnapyörään ja uuteen hihnaan niin vaihdelaatikon 6-lovisiin sisuskaluihin. Ykkönen ois ykkönen jne. ja 6 aihe loikkari...... Esim. Ultiman 6-lovinen loota toimii ihan hyvin (mulla ollut 2 vuotta ajossa eikä ongelmia), kun pistää marjapuurot sisään, jos ei halua opetella laatikon päivitystä.
Ultima maksaa pyöreesti 800€ ja 6-vaihteiset sisuskalut kutakuinkin samanverran. Joku valmisti myös pelkkää vitosvaihteen päivitystä matka-ajoon. Ne kilkkeet ei olleet kuin ykkössatkuja.
ledsepperi
Viestit: 122
Liittynyt: 01:24 27.08.2008.
Paikkakunta: Helsinki

Re: Fatboy takahihnapyörä

Viesti Kirjoittaja ledsepperi »

Vaihdoin itse etuhihnapyörän 32:sta 34:een ja matkaominaisuudet paranivat huomattavasti. Enemmän kuin kaupunkiominaisuudet heikkenivät. Toki liikkeelle lähtöön tuli ehkä pientä "pehmeyttä" alkuperäiseen vetosuhteeseen nähden, mutta ei kyllä mainittavasti tarvitse luistatella. Ostin Andrewsin valurautaisen hihnapyörän 160e + mahdolliset enskan uudet tiivisteet. Toimii vakiohihnalla, vähän tietysti purkamista ja kasaamista, mutta varmaan edullisin vaihtoehto. Omasta mielestäni vaivan ja hintansa väärtti ratkaisu.
Bolt on = muokkaa sopivaksi ja pulttaa paikalleen..
Vastaa Viestiin