HD:lla Petroskoihin ??

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
jämsänäijä
Viestit: 62
Liittynyt: 20:28 30.07.2013.
Viesti:

HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja jämsänäijä »

Onko kellään kokemusta ? Iski päähän ajatus matkasta Petroskoihin, mikähän mahtaa olla tilanne tiestön ym juttujen suhteen ? Pyöränä itsellä iso Ultra, eli ei mikään varsinainen keijukainen tai sorapyörä, onko tuollaisella mitään asiaa moiseen turneeseen ??
Kaikenlainen info kiinnostaa, onko jollain muulla samanlaista matkasuunnitelmaa ??
Jämsänäijä, luonnonoikku vai tekovika.......?? FLHTCUI-13
Bronson Eye
Viestit: 1635
Liittynyt: 18:33 04.09.2009.
Paikkakunta: heinola
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja Bronson Eye »

kattele http://www.caravan-lehti.fi" onclick="window.open(this.href);return false; /nettijatkot/matkailuautoseikkailu karjalassa,
näkyvät menevä Petroskoihin,, ja vähän muuallekin, :D , yli 7000km josta venäjällä +5000km :lol: ,
menet vaan moottoripyörällä, :? ,
Avatar
Turre
Viestit: 624
Liittynyt: 16:02 07.01.2006.
Paikkakunta: Born in the S.A.V.O.
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja Turre »

Viime kesänä tuli käytyä Kannaksella (enduroilla tosin). Wärtsilä - Sortavala oli hiukan kuoppaista muttei nyt huonoakaan. Sortavalasta itään sen vähän matkaa mitä mentiin oikeinkin hyväkuntoista. Sortavalasta etelään makea mutkapätkä mutta pykinyttä asfalttia.

Yleisesti ottaen päätiet hyväkuntoisia ja ylläpitoakin havaittavissa. Tietyöt tosin sitten ikäviä ajaa; pitkiä pätkiä hiekkaa; tyypillisesti mahtavasti täryyttävää pyykkilautaa mutta pahimmillaan etupyörää nuljuuttavaa upottavaa hiekkaa. Sitten jos sattuu tielle joka luokiteltu vähemmän tärkeäksi niin näkyy kyllä heti varsin ikävänä kuntona. En ehkä haluis lähtee tuolle sunnalle omalla tiukkaiskarisella Dynallani mut luulisin että Sohvalla menee paremmin. Treenaa hiekkatiellä ajoa kunnolla ennen reissua.
A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away - Antoine de Saint Exupéry
Bronson Eye
Viestit: 1635
Liittynyt: 18:33 04.09.2009.
Paikkakunta: heinola
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja Bronson Eye »

jep. kannatta varmaan unohtaa apehangerit ja etukontrollit, mitä katellu polliisien ajokoulutusvideoita, suosittelevat seisaallaan ajoa pehmeämmässä hiekassa,
no vääntö ei lopu ihan heti, :?
TCowboy
Viestit: 109
Liittynyt: 19:54 13.01.2011.
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja TCowboy »

jämsänäijä kirjoitti:Onko kellään kokemusta ? Iski päähän ajatus matkasta Petroskoihin, mikähän mahtaa olla tilanne tiestön ym juttujen suhteen ? Pyöränä itsellä iso Ultra, eli ei mikään varsinainen keijukainen tai sorapyörä, onko tuollaisella mitään asiaa moiseen turneeseen ??
Kaikenlainen info kiinnostaa, onko jollain muulla samanlaista matkasuunnitelmaa ??
Ei ole kyllä tuo Äänislinna tullut ihan ensimmäisenä reissukohteena mieleen. Laitapa viisumianomus menemään vielä kun niitä saa :twisted:
Avatar
UrpoTJ
Viestit: 1743
Liittynyt: 20:14 14.11.2010.
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja UrpoTJ »

Minullakin on tarkoitus tuonne mennä, esim. Sortavala, Petroskoi, Syväri tai sitten Laatokka kiertäen. Tuolla on tarinaa (kuvia ja tekstejä) aiheesta.
http://www.netikka.net/timo.riikonen/motoca/
Vähän olen miettinyt, josko menisi tällä lailla kun kaveri jonka kanssa piti mennä, ei enää aja. Ymmärsin että hiekkatiekokemusta kannattaa olla. Kun reitit tarkemmin valitsee, kai siellä pärjää pyörällä kun pyörällä mutta mukavampi olisi jollain keposemmalla. En sinne itse Night Trainilla kyllä lähde.

Toinen reippaampi vaihtoehto asiasta, jos kalusto antaa myöten:
http://vimeo.com/34098208
jämsänäijä
Viestit: 62
Liittynyt: 20:28 30.07.2013.
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja jämsänäijä »

Kiitos vastauksista tähän asti !
Näinhän sitä vähän itekin funtsi, ei ehkä ihan viisain matkakohde tällä lehmällä :D .......
Jämsänäijä, luonnonoikku vai tekovika.......?? FLHTCUI-13
jutaharri
Viestit: 902
Liittynyt: 00:30 21.05.2005.
Paikkakunta: vaasa
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja jutaharri »

Itsekin olen miettinyt reissua tuonne itärajan tuolle puolen jonnnekin Laatokan Karjalaan, josta isäni on kotoisin. Yksin uskallan mennä, mutta kaksin voisi olla turvallisempaa.
Juuri nyt tilanne on niin kriittinen, että matkahalut ei niin suuret. Odotellaan aikoja parempia,
Avatar
ranze
Viestit: 899
Liittynyt: 20:35 12.09.2010.
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja ranze »

Tuttava on käynyt lähes vuosittain pitkiäkin reissuja naapurin puolella. Asiaa helpottaa jos osaa kieltä, ajaa venäläisellä pyörällä ja katsoo nopeuden kalenterista. Suurkaupunkien ulkopuolella ei pärjää englannilla eikä varaosahuolto pelaa.

Toisaalta; muistutan tästä pariskunnasta:
http://www.horizonsunlimited.com/forwood/index.shtml

Asenne näyttää olevan kuitenkin aika tärkeä.
Ex. FL -53 Wishbone Panhead bobber, ex. 2002 FLHR
Broman
Viestit: 23
Liittynyt: 21:47 04.06.2006.
Paikkakunta: suomussalmi kk

Re: HD:lla Petroskoihin ??

Viesti Kirjoittaja Broman »

Viime vuonna reitti Värtsilä -Sortavala-Aunus-Petroskoi-Kostamus.Reitillä todella hyviä teitä ja todella huonoja teitä.Siis keskimäärin hyvät tiet.M18 tie erinomainen lähes kostamuksen tiehaaran asti josta kostamukseen 40km tietä joka pitää itse kokea.Petroskoissa pitää varoa reikiä kaduissa ja venäläisiä läheltä ajavia autoja.
Pyöränä Heritage Springer.Viron superiin mennään sitten maitse.
Vastaa Viestiin