Evo big twinin ja japsin risteyttäminen -> Big Buell ???

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

tatte
Viestit: 4
Liittynyt: 21:41 13.12.2004.

Evo big twinin ja japsin risteyttäminen -> Big Buell ???

Viesti Kirjoittaja tatte »

Onko kenenkään silmiin osunut livenä tai netissä mahdollista rakennelmaa, missä olisi -80 luvun japsisporttiin istutettu HD:n tekniikka?
On moinen "Big Buell" projekti alkanut kutkuttamaan....
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Trolli!!!
Vieras

Re: Evo big twinin ja japsin risteyttäminen -> Big Buell

Viesti Kirjoittaja Vieras »

[quote="tatte"]Onko kenenkään silmiin osunut livenä tai netissä mahdollista rakennelmaa, missä olisi -80 luvun japsisporttiin istutettu HD:n tekniikka?
Kopterissa oli joku sensuuntanen kapistus n.10v sitten.Oli tehty vissiin britaniassa ja EVON koneella
skippy
Viestit: 257
Liittynyt: 21:46 31.10.2004.

Viesti Kirjoittaja skippy »

:twisted:
Viimeksi muokannut skippy, 08:53 27.01.2010.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Olihan se Rekolan ukoilla jo varmaan 7-8 vuotta sitten Yamsteri (yömaha + sportti), ei tainnut tuokaan projekti ikinä nähdä päivänvaloa ajokunnossa.

Niin, siinähän prosentit riittäisi mainiosti kun ymppäisi HD:n koneen japsin alumiinipalkkirunkoon - ei tarvitsisi vaihdella upsidedown keuloja ja alumiinivanteita... Papereitten mukaan se vaan olisi edelleen kawasutra... Jonkun FXR:n tekniikkapaketin saattaisi saada taiteltua tuollaiseen runkoon kun on mahdollisimman lyhyt ja kone ja laatikko kiinni toisissaan. Ainoa ongelma tulee koneen kiinnityksessä kun HD on suunniteltu putkirungolliseen härveliin ja riisipaahtimessa kone on kantava osa. Myöskin japaninpyörissä kone/laatikkopaketti on huomattavasti lyhyempi kuin bigtwinissä.

Se Kopterin pyörä oli kuitenkin tehty ihan HD:n koneelle suunniteltuun runkoon, ei siinä jaappanin pyörästä montaakaan osaa ollut. Jos nyt on puhe siitä punaisesta alumiinirunkoisesta härvelistä jossa oli monoiskari takana?

Spondon on tehnyt runkoja ainakin sportin koneelle, katso

http://www.spondonownersclub.co.uk/imag ... harley.jpg


Ei kannata ottaa herneitä nenään jos joku ajattelee rakentamista vähän ennakkoluulottomammin...
tatte
Viestit: 4
Liittynyt: 21:41 13.12.2004.

Viesti Kirjoittaja tatte »

Jep onhan niitä erikoisrunkoja Spondon, Moko... mihin on ympätty HD tekniikkaa... mutta kun ajatus olisi tietysti "pikkubudjetilla" & moottorin muutoskatsastuksella... -80 luvun japsisportti tai "urheilullinen" matkapyörä kantapyörä se pitäisi kait olla: Kehtorungollinen, kuutiotilavuutta alunperin ainaskin 1070 ccm??? Hiton 25% kuutiotilavuussääntö.
"Lyhyt tekniikka" löytyis jo autotallista ;-)
Jo tehdyistä rakennelmista olisi mukava tietää lisää, eli ovatko onnistuneet, miksi eivät ole ja olisko vaikka keskeneräinen rojekti kaupan?
Avatar
jyristys
Viestit: 787
Liittynyt: 13:18 29.06.2004.

Re: Evo big twinin ja japsin risteyttäminen -> Big Buell

Viesti Kirjoittaja jyristys »

tatte kirjoitti:Onko kenenkään silmiin osunut livenä tai netissä mahdollista rakennelmaa, missä olisi -80 luvun japsisporttiin istutettu HD:n tekniikka?
http://www.honda.brandt.fi/mp/mallisto. ... =3&m_id=41

1000-kuutioinen ja kulkee lujaa, lienee siis rautapäästä kyse. Anteeksi vaan, pitääpä tästä lähteä nukkumaan.. :D
Karppa
Viestit: 258
Liittynyt: 13:07 24.07.2003.
Paikkakunta: Hki

Lisää löylyä...

Viesti Kirjoittaja Karppa »

Kerrankin asiaa! Mutta miksi rajoittua japseihin, onhan tonninen v-twin saatu, paitsi Japanissa, myös Euroopassa kulkemaan.

http://www.ducati.com/bikes/my2005/duca ... me=999R-05

http://www.aprilia.com/models03/road/en ... html?id=54
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

http://www.kosmanracing.com/zx.htm

Mitakohan laatikkoa tuossa on kaytetty? Ainakin sa minun silmaan nayttaa jotenkin mielenkiintoisesti koneentakana olevan.
Avatar
Mopopoika
Viestit: 391
Liittynyt: 10:24 13.06.2002.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mopopoika »

Kannattaa varmaan tutkia BSH ja AWOL lehtiä. Engelsmannit tekevät kaikkea erikoista :roll: Eilen selasin muutaman lehden mutta en äkkiseltään löytänyt ko rakennelmia.
Mopopoika
_____________
Vain kuolleet kalat menevät virran mukana.
tatte
Viestit: 4
Liittynyt: 21:41 13.12.2004.

Viesti Kirjoittaja tatte »

"Vääräleuoille" tiedoksi... ei se teho vaan tunnelma :P
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Tuosta vaihteistosta sen verran, että voihan sen asentaa pystyasentoon - näin on tehty ilmeisesti tuossa Kosmanracingin vehkeessäkin. Putoaa heti kymmenen senttiä paketin pituudesta pois. Ensiövetokopat joutuu vaan tekemään uusiksi.

Itse asiassa pystyssä olevaa vaihteistoahan käytetään Confederaten rakentamissa pyörissä, ainakin Hellcat mallista taisi olla Kopterissakin juttua joskus. Rumiahan ne on kuin saatanat mutta massasta poikkeavia. http://www.confederate.com

Kuva
Avatar
Raimo-Raato
Viestit: 395
Liittynyt: 22:04 18.12.2003.
Paikkakunta: Raahe
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo-Raato »

Tässä yski kyhäelmä kyykkyhärräkkästä.
a.k.a. Rambe
Kalusto: Panhead -52 ja Ironhead -73 Blower
harveli
Viestit: 148
Liittynyt: 00:35 01.07.2004.
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja harveli »

Don Quijote
Viestit: 980
Liittynyt: 13:10 10.10.2003.

Viesti Kirjoittaja Don Quijote »

Custom Chromeltakin näkyy saavan kittinä tämän aiheen suuntaista laittetta.

http://www.customchrome.com/hr3v.html

Eli ajatus ei liene kovinkaan uusi, kun jopa CC myy valmiita paketteja??
Vastaa Viestiin