Svingin laakerien irrotus?

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Svingin laakerien irrotus?

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Tulipas tenkkapå. Sportin svingin laakerit pitäisi saada vaihdettua, toisen puolen puslan sainkin jo prässättyä irti, mutta nuo laakerit. Siinähän on kaksi kartiorullalaakeria ja lukkorengas välissä. Clymeri sanoo, että senkus prässäät laakerit pois ja sitten nappaiset lukkorenkaan jorpakkoon.

Pitäisikö tuohon nyt sorvata klunssi, jonka olake mahtuu siihen lukkorenkaan uraan, sahata se kahtia ja pakottaa puolikkaat jollain tapilla tiukkaan, että saisi prässättyä ne pois. Eli sillä lukkorenkaalla kai on ura (mitäs järkeä sillä muuten olisi) eli sitä koko systeemiä ei voi kerralla prässätä pois? Meneekö turhan hankalaksi? Menenkö siitä, mistä aita on korkein?

Apuva :oops:

Vai eikai se "lukkorengas" ole vain joku päittäisvälyksensäätöprikka? Clymeri puhuu ainakin "lock ring" -termillä.
Orbital
Viestit: 15
Liittynyt: 16:07 14.10.2004.
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja Orbital »

Itellä oli sama ongelma ja päädyin tilaamaan uudet. Makso n. 60e ja sisälsi
laakeritkin. Aattelin että on sitten vanhassa svingissä laakerit jos tarvii.

Lukkorengas on pelkkä lukkorengas ja siellä on ura sitä varten, joten prässäämällä ei tule ulos. Haynesin kirja suositteli sahaamista ja uusimista.
Saa kuulemma lukkorenkaankin irti, mutta he*%etin tiukassa on.
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Orbital kirjoitti:Itellä oli sama ongelma ja päädyin tilaamaan uudet. Makso n. 60e ja sisälsi
laakeritkin.
No nyt en ymmärrä. Ostit uudet laakerit ja sisälsi laakeritkin? Vai tarkoititko niitä ulkokooleja :roll:
Haynesin kirja suositteli sahaamista ja uusimista.
Ja minä kun lopetin Haynesin lukemisen kokonaan kun sain Clymerin käsiini. No pitää tuota konstia miettiä, jos ei nyt muuta patenttiratkaisua äkkiä keksi.
Saa kuulemma lukkorenkaankin irti, mutta he*%etin tiukassa on.


Joo, meisselistä tuli hyvä tonki.
Orbital
Viestit: 15
Liittynyt: 16:07 14.10.2004.
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja Orbital »

No nyt en ymmärrä. Ostit uudet laakerit ja sisälsi laakeritkin? Vai tarkoititko niitä ulkokooleja :roll:
Niin ainaski Dynassa ne kartiolaakerit tulee sellasiin kartion muotoisiin laakeripesiin ja sokka on niiden välissä. Eli laakerit tipahti mulla itekseen puis. Onko ne Sportster erillailla :?:
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Orbital kirjoitti:Niin ainaski Dynassa ne kartiolaakerit tulee sellasiin kartion muotoisiin laakeripesiin ja sokka on niiden välissä. Eli laakerit tipahti mulla itekseen puis. Onko ne Sportster erillailla :?:
Ei tokkiisa, samalla lailla on. Kaikki näkemäni kartiorullalaakerit on vaan olleet sellaisia, että rullat on sisäkooliin pysyvästi kiinnitetty ja ulkokooli on erillinen. Kun eihän sillä sisäkoolilla rullineen paljon mitään tee ilman ulkokoolia, sen takia tuli käsite-ero. Eli siis ulkokoolia tosiaan tarkoitit.

Pitää nyt vaan miettiä, että vaihdanko ne laakerit vaiko en. Tuli vaan mieleen, että sama kai nuo olisi vaihtaa kun väljistyneen puslan joudun joka tapauksessa vaihtamaan.
Avatar
Sporttiboy
Viestit: 1413
Liittynyt: 22:56 23.07.2002.
Paikkakunta: Peikkolandia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sporttiboy »

Pistä sit sinne sitä tymäkintä Locktitea mitä löytyy, mä testasin viime keväänä :oops:

Manuaali suosittelee pienin kirjaimin käyttämään siinä vasemmalta kyljeltä laitettavassa kuusioikolopultissa vahvinta mahdollista lukitetta ja tarkistamaan muutaman sadan kilsan jälkeen pysymisen, kannattaa noudattaa!

Nimin. Uuden holkin Mannelta hakunut kun edellinen tippui tielle kaiken kansan ihmetellessä renkaasta nousevaa savua ajokauden avajaisissa.
Paha saa aina palkkansa, muut joutuvat tulemaan toimeen päivärahoilla...
Avatar
Mopopoika -65
Viestit: 2110
Liittynyt: 08:42 07.05.2003.
Paikkakunta: Vantaa-Pirkkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mopopoika -65 »

Katos vaan, Sporttiboyllekin kävi noin 8O

Eli ehdottomasti lukitetta kuten SBoy neuvoi ja se akseli lisäksi momenttiin!!!!

t. nimim. itselläni sama juttu juhannuksena -02 ja sinne se pyörä jäi Lusin suoralle...
Aake
XLH-84 (late)
Aiemmin omistettu XLH -86, XLS -81 ja XLH-90
Vastaa Viestiin