Onko Wanhassa Wara Parempi?

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Kaasi
Viestit: 146
Liittynyt: 08:37 03.06.2004.
Paikkakunta: Porvoo

Re: Nykäsit eiku Nykäset

Viesti Kirjoittaja Kaasi »

Puhuitpa nyt vähän "Nykästä", homma näyttää fifty/sixty. Tarkoitit varmaan HiTech, sillä Hi-Fi on musiikkipiireistäkin tunnettua tekstiä High Fidelity eli puhdas äänentoisto. No kyllä TCkin päästää puhdasta ääntä :wink:
Sportster voi hyvinkin matkustaa. Ja "Sportster" on edelleen skuru eli ratikka eli raitiovaunu. :lol:

Sana "hifi" oli kyllä siinä ihan tarkoituksella. Se on sitä nykyajan puhekieltä. Voisi myös todeta että ei se TC mitään hifistelyä ole, vaikka siinä on ruisku :twisted:. Eli jos puhuin "Nykästä" niin se oli tarkoituksella :D
Suunnitelma on vain lista asioita jotka eivät toteudu.
Avatar
Mebi
Viestit: 98
Liittynyt: 10:19 18.01.2003.
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Mebi »

Wanhassa pitää olla waroja paremmin lämiskässä,eli wanhassa warat paremmat :twisted: Eka pyörä oli evosportti,minkä hommasin uutena v.1989 ja sillähän oli kiva ajella.Senjälkeen kaikenlaisia "härpättimiä"kunnes lempi syttyi Lady Roseen(Pannu-50).Muutaman seurusteluvuoden jälkeen annoin periksi wanhan rouvan oikuille ja nyt meillä menee ihan kivasti :!: Waroja meni viimekaudella huolto/korjauksiin vain n.2000?.

Sanoisin että kyllähän wanhalla rouvalla todellakin SAA AJAA :!: Eli ilman jarruja,ilman jousia,ilman valoja,...... :!:

Voisinkin verrata wanhaa ja uutta käymälöihin! Wanha=ulkovessa ja uusi=sisävessa.Molemmissa homma hoituu,mutta se ero on fiilksessä :twisted:

Maailmassa on kahdenlaisia bikereitä "sellaisia jotka haluaisivat ajaa wanhalla hd:llä ja sellaisia jotka ajavat wanhalla hd:llä".

Kevättä odotellen Lady Rose ja mä.
Old Harleys never die they just keep on rocking!
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

wanha

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Minkäs pyörän olisi Mebi ostanut, jos olisi saanut muutettua Lady Rosen euroiksi?
Avatar
akrapu
Viestit: 710
Liittynyt: 15:22 09.08.2002.
Paikkakunta: e-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja akrapu »

Mukavan kuuma aihe, kiitokset siitä ketjun avaajalle 8) . Makuasioitahan nämä ovat ja yksimielisyyteen emme pääse, mutta näistä on mukava keskustella.
Kyllä se wanhan wiehätys meikäläisellä perustuu jäykän rungon esteettiseen kauneuteen ja woimakoneen raakaan ääneen. Mukavuus, taloudellisuus, ekologisuus yms. tekijät eivät paina paskan vertaa. Itselläni on ollut laitteita -40-, -50-, -60-, -90- ja 2000-luvulta. Kulunut selitys, mutta iän, perheen, työkiireiden ym, tekosyiden takia kuulun joukkoon 'haluaisivat ajaa vanhalla' ja tallissa on nyt TC. Menköön maine (jos sitä koskaan lienee ollutkaan 8O), mutta todettakoon tähän loppuun: Lienenkö poikkeus, mutta vaikka ihannoin wanhoja laitteita, en ole himorakentelija tahi -ropaaja. Kyllä fakta myös on se, että 50-60-vuotta vanhat laitteet vaativat enemmän huolenpitoa.

Kaikki kunnia ja kumarrus wanhojen laitteiden kuskeille, tv. TC-kuski.
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

akrapu kirjoitti:Kulunut selitys, mutta iän, perheen, työkiireiden ym, tekosyiden takia kuulun joukkoon 'haluaisivat ajaa vanhalla' ja tallissa on nyt TC.
Kuten mainitsit syy se on tekosyykin :D mutta onko tuo ikä jokin syy :)
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
Avatar
Choppers_forever
Viestit: 1727
Liittynyt: 10:28 05.05.2004.
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Choppers_forever »

Kunhan kehityn rublaajana, pitää hankkia vanhempi. Toistaiseksi toi Evo Sportster tuntuu mukavalta. Kun sitä nyt tuli laiteltuakin talvella, on kuin eri pyörällä vetelisi :) Mutta kyllä vanhemmissa on enemmän taikaa, ei vain taidot vielä riitä. Koko ajan oppii lisää. Ja kun ajaakin pitää, pysyn vielä ainakin yhden kauden Evossa.

Se Rautapää....se Rautapää....

CF
Shovel Kopteri ja Buell S1
Avatar
akrapu
Viestit: 710
Liittynyt: 15:22 09.08.2002.
Paikkakunta: e-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja akrapu »

Sepixlh kirjoitti:
akrapu kirjoitti:Kulunut selitys, mutta iän, perheen, työkiireiden ym, tekosyiden takia kuulun joukkoon 'haluaisivat ajaa vanhalla' ja tallissa on nyt TC.
Kuten mainitsit syy se on tekosyykin :D mutta onko tuo ikä jokin syy :)
No ei varsinaisesti. Ajoin iällä lähinnä takaa sitä, että iän myötä talouteen tulee ensin vaimo ja sitten lapsi/lapsia -> vapaa aikaa tarvitsee allokoida hiukan toisella tapaa kuin poikamiehenä -> tallilla luuhaaminen vähenee merkittävästi (ainakin mulla kävi näin). Eipä tuo välttämättä harmita, koska ennen mp-kuviot olivat 'henki ja elämä', nyt mukava harrastus, joka ei ole elämässä prioriteetilla 1.
Lumien sulamista odotellessa...
Avatar
Mebi
Viestit: 98
Liittynyt: 10:19 18.01.2003.
Paikkakunta: Lahti

Re: wanha

Viesti Kirjoittaja Mebi »

Pertti kirjoitti:Minkäs pyörän olisi Mebi ostanut, jos olisi saanut muutettua Lady Rosen euroiksi?
Haave on aina ollut -58,että jos sellasen timantin joskus sais :twisted:
Old Harleys never die they just keep on rocking!
Avatar
Miikka
Viestit: 503
Liittynyt: 14:58 17.04.2002.
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Re: Nykäsit eiku Nykäset

Viesti Kirjoittaja Miikka »

smuige kirjoitti:


Jättäkää ne kukkaset hipeille ja rakennelkaa motskareitanne.
ÖH!!???

Kyllä hip(pi)itkin jotain on tänäKIN talvena tehneet. Mut toisaalta, nyt pitää lähtee kasteleen kukkasia... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mebi kirjoitti: Maailmassa on kahdenlaisia bikereitä "sellaisia jotka haluaisivat ajaa wanhalla hd:llä ja sellaisia jotka ajavat wanhalla hd:llä".
-peace-
Miikka
- Dj is A God -
- Old School Rules -
- HdCf "Musiikkivastaava" Yleisön pyynnöstä huolimatta -
customesa
Viestit: 91
Liittynyt: 18:00 07.10.2004.
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja customesa »

Eiköhän se oo se tunne ja ne kamut ! Onhan se joskus viiltänyt syvältä
kun kaveri vetää sateessa ohi motarilla piippu suussa ja hymyiee viel.
Mutta hyvällä kelillä on kiva tehdä vaikka koneremppa tienposkessa.
Rautapää mikä rautapää 8)
Kauas on pitkä matka ja raskas on painava kantaa . Kai luulisin ?
Avatar
htc
Viestit: 82
Liittynyt: 01:01 14.01.2005.

Viesti Kirjoittaja htc »

Kun itsellä tämä tarina kypsyi liki 30 vuotta, niin on "hyvin harkinneena" laitettava lyhyt, subjektiivinen näkökulmansa kehiin.

Maistelin epäuskoani Kalifornialaisessa Suzuki-liikkeessä, josta uuden tonnikaksisatasen Sportsterin hinnalla olisi saanut vaikka minkälaista "sohvaa" ja kuutioitakin keskikokoisen henkilöauton verran. Tuo 1200 Roadster näytti mopolta siinä rinnalla, vaan muutaman huonosti nukutun yön jälkeen ostin sen "mopon", ensimmäisen oman Harley Davidsonin.

Huomasin sisintäni tutkiskellessani, etten ollut ostamassa moottoripyörää, vaan 30 vuoden harkinnan ja unelmien kohdetta. Ostin palan historiaa ja perinteitä, ostin legendan. Ei silloin tuska lähde, kun ostamalla Harley Davidson. Ei mielestäni millään muulla pyörämerkillä ole sellaista kirjoa, kun Harrikalla. Syykin lie selvä; ikäkirjo (pyörien ja omistajien ;-) ja pohjaton ilmaisuhalu rakentaa juuri omanlaisensa Harrikka tulevat varmaan ensimmäisenä mieleen. Mallivalikoima aina ääripäihin Buelliin ja V-Rodiin asti eivät myöskään tuota rikkautta köyhdytä pätkääkään, vaikka eivät puritistia välttämättä miellytäkkään.

Olin joskus Hot-Rod-harrastajien tapaamisessa Bakersfieldin messualueella. Paikallisesti sinne oli kerääntynyt 1900 toinen toistaan hienompia omistajansa tyylitajun ilmentymiä, vaan ei kahta samanlaista. Ei haitannut pätkääkään, vaikka valtaosa "T-mallin Fordeista" oli rakennettu täydellisen uusista kromiosista. Hämmästys ja ihastelu olivat itseisarvoltaan samaa luokkaa, kun tuo samainen merkki oli taputeltu kasaan alkuperäisistä osista, mutta hillitysti koristellen. Mielestäni vähän Harley-harrastajien fiilis, olisin halunnut joka ainoan talliini. Ikä (vanhuus tai nuoruus) ei suinkaan olisi ollut minulle se juttu.

Aina pysähdyn ihailemaan Harrikan iästä riippumatta, kun sellainen on jossain pysäköitynä. Harva se päivä löytyy sellainen, jonka haluaisi omistaa, olipa "pannu, lapio tai evo". Jossain sielun syvyyksissä mielihyvä nostaa aina päätään, kun jostain kuuluu Screaming Eaglen tai vaikka Vance & Hinesin sävyttämä jylinä.

Eikös tämä ole taidetta, kulttuuria, perinteitä ja historiaa? Siis sen mahdollisen ajamisen lomassa ;-)
Avatar
Henkka J
Viestit: 87
Liittynyt: 01:42 17.12.2004.
Paikkakunta: Pitkäjärvi

Viesti Kirjoittaja Henkka J »

Mukava nähdä, että keskustelunaloitus on saanut aikaan runsaasti keskustelua. Se oli toki tarkoituskin.

Edelleen kaipaisin lisää Pannuilla, Knuckleilla ja Shoveleilla pärryyttävien kommentteja: mikä siinä omassa pyörässä on parasta? Miksi Wiimeinen Oikea Harley on tehty vuonna X? :-)

Toinen askarruttava asia saman kategorian alta: esimerkiksi entistä Iron Horse magazinea (eli nykyään the Horse - backyard choppers) lueskellessa törmää toinen toistaan makeampiin ilmestyksiin joita arvostan korkealle sillä nämä ovat pääsääntöisesti käyttöpyöriä jotka on joku rakentanut itse autotallissaan minimibudjetilla ja osto-osia välttäen. Yllättävän moni on kuitenkin oldskool bobbermanian myötä innostunut laitteeseensa (jopa evoon) tekemään sitten wanhanajan toteutuksia kuten jockey shiftiä tai suicide clutchia.

Siinä missä käsivaihtein varustettu pyörä (etenkin nyrkiirautakahvalla) on toki sikamagean näköinen, niin onko se sitten hupia hulvatonta maailman tappiin saakka vaihdella vaihdetta vivusta vai iskeekö parin viikon tai kuukauden päästä kyllästymisilmiö?

Tuossa oli monia tosi hyviä kirjoituksia, pari kommenttia:

- Kustomoitu 49 "sämpylä" Mercury on mulle SE auto mutta nimenomaan muotoilullisesti eikä muuten. Hot Rodiin sopisi hyvin taloudellinen ja huoltovapaa, tasaisessti käyvä V-12 mylly jossa on 300hv/450Nm jo tehtaan jäljiltä. Noita kyseisiä Bemareita saa nykyään puoli-ilmaiseksi saasteverojen luvatusta maasta Saksasta. Ja kysesen koneen tunnen perin pohjin niin sitä olisi verrattain helppo ylläpitää. Mutta nyt ollaan väärällä forumilla hot rodeista puhumiseen.
htc kirjoitti: Huomasin sisintäni tutkiskellessani, etten ollut ostamassa moottoripyörää, vaan 30 vuoden harkinnan ja unelmien kohdetta. Ostin palan historiaa ja perinteitä, ostin legendan.
Tossa tuli mielestäni tuo fiilispuoli loistavasti esille. Vaikka on monenlaista mopoa ollut alla niin yksikään ei ole aiheuttanut lähestulkoonkaan samanlaista sykettä sydämeen kuin HD.

Ja eipä japsipyörillä ajellessa koskaan käynyt mielessäkään, että syksyllä kun ajaa 100% toimivan pyörän talliin niin sen sitten joka talvi räjäyttää muttereiksi. Oma ei olisi tarvinnut kuin uuden takakumin ja virtaa akkuun mutta tuolla sitä tällä hetkelläkin on pelkkä paljas runko (no on siinä takahaarukka kiinni) odottamassa että jos kohta isäntä kohta alkaa ruuvaamaan jotakin osaa takaisinkin päin.

Toivottavasti kukaan ei näe tätä ketjua tai keskustelunaloitusta sen koommin sodanlietsontana, provosointina tai minään uudella pyörällä ajavan ylimielisyytenä etenkin kun pyöräni ei tosiaan uusi ole. Enemmänkin kiinnostaa että onko ruoho vihreämpää aidan vanhemmalla puolella ja jos niin miksi, sekä tietysti kuulla käyttäjien kommentteja harrastuksestaan.

Henkka
"Mikä siinä on että jos menee tallille putsatakseen rungon niin 12 tunnin kuluttua on kiillotettu pisteosia, suunniteltu sähköjärjestelmää ja rakennettu vanhasta Sportin mittarista pöytäkello mutta rungossa on edelleen sitä rapaa Jyväskylän Suurajoista ja ajokausi sen kun lähenee"
1995 XLH883/1206 Fat Boy Wannabe "XLHF Fatster"
ex- 1995 FXDWG 1340
ex- 1995 FLSTF 1340 avobeltillä

"Live to build - build to ride"
Avatar
UL-41
Viestit: 249
Liittynyt: 17:27 31.01.2004.
Paikkakunta: Värtsi

Viesti Kirjoittaja UL-41 »

Siinä missä käsivaihtein varustettu pyörä (etenkin nyrkiirautakahvalla) on toki sikamagean näköinen, niin onko se sitten hupia hulvatonta maailman tappiin saakka vaihdella vaihdetta vivusta vai iskeekö parin viikon tai kuukauden päästä kyllästymisilmiö?

Kyllä se käsivaihde ja jalkakytkin oli lähes 60 vuotta Daavidsoneissa yleisin tapa paukuttaa pykäliä sisään... ja mukavaa se on vieläkin :twisted:. Kokeile joskus :wink:.
A Member of Anti-Evolution Revolution!
jutaharri
Viestit: 902
Liittynyt: 00:30 21.05.2005.
Paikkakunta: vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jutaharri »

Minä poika pidän ajelemisesta, Öljyt voin vaihtaa ja tankata.
Huollan jos vikaa ilmenee, muuten antaa vaan mennä niin kauan kun kone kukkuu.
Avatar
wesa
Viestit: 1472
Liittynyt: 15:04 12.02.2004.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja wesa »

Kun on työskennellyt HD:n parissa yli 20 vuotta, niin tiedän heikkoudet.
Voin kuitenkin todeta vanhempien mallien olevan miellyttävämpiä korjaus-ja huoltokohteita. Kun on vaihtanut ensimmäisen vuosikerran Twin Cam moottereihin jakopään osia koko moottorin historian ajan ja nyt nämä HD:n omat 6-vaihteiset yritykset. Mitähän seuraavaksi? Nämä ovat olleet ja ovat takuuajan töitä, joihin palataan päivittäin jossain päin maailmaa.

Aikaisemmissa keskusteluissa kysyttiin Evo-koneen kestävyydestä.
Faktaa on tehtaan koeajosta, jossa tehtiin vain huoltokirjan määräämät öljyjen vaihdot ja muut tarkistukset. Tour Glide mallilla ajettiin American teitä yhteensä 187.000 mailia, (eli n. 300.000 km).Lopussa todettiin HD:n kehittäneen maailman pitkäikäisimmän ilmajäähdytteisen bensiinimoottorin!
Twin Camistä ei ole tällaista tietoa julkaistu? Helppo arvata miksi :!: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Vastaa Viestiin