Terve!
Minkä verran teillä on hihnat kestänyt, lähinnä nuo toisioveto remmit?
Kun nyt napsahti Sportster jo toinen norrtälljessä poikki, eikä tällä kertaa kerennyt ajella kun vähän reilun 20tkm...
Vähän tuntuu siltä ettei kaikki ole ihan kohdallaan, hihnapyörien linjassa on pari milliä heittoa, kun oli viime keväänä olevinaan sen verta kiirus ettei kerennyt uutta laippaa teettämään vaan tuli laitettua tallin nurkasta löytyneistä lähimmäksi sopiva. Mutta luulisi tuonkin heiton enemminkin syövän hampaita... kireydenkin pitäisi olla kohdallaan. Löytyykö ideoita mikä voisi hihnaa pätkiä?
beltin kesto?
Re: beltin kesto?
Eipä oo vielä menny yhtään hihnaa poikki, onneksi. Mulla oli yhessä Sportster offset hihnapyörässä teräviä kohtia hihnapyörän reunoissa sekä hampaissa mitkä olis hajottanu hihnan nopeesti. Kaipa se hihna hajoo yleisimmin kun sinne pääsee kivi väliin.häly kirjoitti:Terve!
Minkä verran teillä on hihnat kestänyt, lähinnä nuo toisioveto remmit?
Kun nyt napsahti Sportster jo toinen norrtälljessä poikki, eikä tällä kertaa kerennyt ajella kun vähän reilun 20tkm...
Suurin syy siinä että hihnat ei kestä onse että jostakin kumman syystä porukalla on taipumus pitää hihna liian kireällä.......juu juu ja turha sanoo et tehtaallakin vedetään hihna sika kireelle, siks kait vetävätkin et hihnakauppa käy. nimim. nykymopolla 229 000 km samalla hihnalla ja edellisellä 176 000 km ja alkuperäisellä hihnalla mopo vaihtoon.
- Sporttiboy
- Viestit: 1413
- Liittynyt: 22:56 23.07.2002.
- Paikkakunta: Peikkolandia
- Viesti:
hupeli kirjoitti:Suurin syy siinä että hihnat ei kestä onse että jostakin kumman syystä porukalla on taipumus pitää hihna liian kireällä.......juu juu ja turha sanoo et tehtaallakin vedetään hihna sika kireelle, siks kait vetävätkin et hihnakauppa käy. nimim. nykymopolla 229 000 km samalla hihnalla ja edellisellä 176 000 km ja alkuperäisellä hihnalla mopo vaihtoon.
Millä kireydellä olet remmiä pitänyt?