Evon kestävyys

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Vieras

Evon kestävyys

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Sporttivuosien jälkeen olen ostamassa yli 100 tkm ajettua 80-luvun Evo-Heritagea. Pyörä on orggiskunnossa ja kone avaamaton. Mitenkäs paljon maileja Evo-kone kestää ennen isompaa koneremppaa?
1340cc

Heritage 100 000km

Viesti Kirjoittaja 1340cc »

Tohon on mahdoton vastata, mutta minä en ole ennen kuullut että evolla (BT) olisi ajettu yli 100 000km ilman mitään remppaa. No joku varmaan tietää että ne kestää kuin 123 mersut.
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Kestäähän ne

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Kuullut tapauksista joissa lukemat lähentelee 200000 km. Hyvin pidetty ja huollettu niin kestäähän se. Eikä sen laittaminenkaan ihan tolkuttomia maksa.
vieras

Viesti Kirjoittaja vieras »

Kyllähän evon perustekniikka kestää pitkälle toistasataa tuhatta, varsinkin jos se on pidetty orggiksena ja huollettu hyvin. Joitain pienempiä rempoja tosin saattaa tulla matkan varrella. Esim. nostajat on evon heikko kohta ja useimmiten niille pitää jotain tehdä 60000 ja 100000 välillä (monet ei tätä edes miellä remontiksi), tosin ei aina. Erinäisiä apulaitteita matkan varrella joutuu vaihtelemaan, startti, kytkin, sähkölaitteet ym saattavat jossain vaiheessa kiukutella.

Sitten tietysti pitää muistaa että se on koneenä käytännössä ikuinen (kuten pannut ja shovelit ym.). Sen voi aina rempata kuntoon ja taas mennään samat kilsat. Täysremppa teetettynä tosin on kohtuullinen investointi, mutta siinä vaiheessa voi tietysti miettiä jos haluaa vähän lisää kuutiotuumia tai liukkaammat kannet ym.
Vieras

Re: Heritage 100 000km

Viesti Kirjoittaja Vieras »

mä ajoin 123 240dieselilä vm.81. 220000km sit vaihdoin siihen jakoketjun nämä meset ovat tosi luotettavia se on mulla jokapäiväisessä käytössä ja ajan sillä pitkiä matkoja. :)
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

evo

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Ei 100tkm vielä orkkiskuntoiselle evolle liikaa ole.
Meilläpäin on 200tkm rikottu ainakin parilla tutulla pyörällä.
Suomi-vehkeitä ja ensimmäisillä omistajillaan. Muistaakseni ev-3 ja ss-kaasari, mutta ei juuri muuta viritystä.
Ainakin toinen kone on avattu, eikä mitään pakollista korjaustarvetta ilmennyt. Toki jotakin laitettiin, kun kerran auki oli.
Hyvä omatoiminen huolto ja asiallinen ajotyyli.
skippy
Viestit: 257
Liittynyt: 21:46 31.10.2004.

Viesti Kirjoittaja skippy »

:twisted:
Viimeksi muokannut skippy, 09:05 26.01.2010.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mulla vajaa 50 tuhatta km. ajettu evo softail 98, korjaustöihin ja varaosiin mennyt 2000? paikkeilla. Ensin pamahti öljypumppu, samalla nostajat ja keinuvivut hajalle, jakokoppa poks ym.
Avatar
Sporttiboy
Viestit: 1413
Liittynyt: 22:56 23.07.2002.
Paikkakunta: Peikkolandia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sporttiboy »

Eiks ne sano, että Evon kestävyydestä ei vielä osaa sanoa kun yhtään ei oo vielä kunnolla sisäänajettu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Paha saa aina palkkansa, muut joutuvat tulemaan toimeen päivärahoilla...
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Romujan nämä ovat. Se lisääkin mielenkiintoa kun aina joku paikka on hajalla. Riemulla ei ole rajoja :lol: :lol: :lol:
Vieras

Re: Heritage 100 000km

Viesti Kirjoittaja Vieras »

mulla oli ja onhan se edelleen vielä tuolla martinniemen tallissa 123 mersu joka odottaa nyt kevään aikana uudelleen rekisteröintiä... mä laitoin 124 mesen 89 200 dieselin viime maaaliskuussa ajelin sillä pari viikkoa ja sit siitä meni kytkin rikki kesken ajon vein sen veholle ouluun korjattavaksi. taas kunnossa vähän aikaa sit se rupes keittään jatkuvasti vaikka jäähdyttäjän nesteitä oli aina säiliössä jätti monta kertaa tienpäälle, ajelin silla kesäkuuhun ja sit taas meni kytkin rikki kesken ajon se paloi kun haisi niin pistävä haju ja levy olikin ihan musta kun vaihdoin sen itse, sen jälkeen ei kytkimeen ole mitään tullut. pari viikkoa eteenpäin meni keskuslukko rikki eikä toimi edelleenkään. pariviikkoa sitten ajelin varsin lämmittääkseni auton siinä paukahti rattilukko mutkan jälkeen päälle eikä auttanut muu kuin hinauttaa se lenni laasosen tykö. siinä piti vaihtaa virtalukko, nyt se on pari päivää taas pelannut hyvin vielä kuitenkin pitäis vaihtaa kuskin puoleinen tyyny koneeseen kun auto tärisee niin kauheasti. hyvät ihmiset elkää vaihtako teidän 123:sia ainakaan uudempaan. mä aion nyt kun saan myytyä tuon 124:sen laittaa tuon vanhan taas rekisteriin ja ajella sillä onnellisena pitkään... sehän vois jo museo katastaa
Jupi
Viestit: 35
Liittynyt: 15:45 25.10.2005.

Re: Heritage 100 000km

Viesti Kirjoittaja Jupi »

Anonymous kirjoitti:mulla oli ja onhan se edelleen vielä tuolla martinniemen tallissa 123 mersu joka odottaa nyt kevään aikana uudelleen rekisteröintiä... mä laitoin 124 mesen 89 200 dieselin viime maaaliskuussa ajelin sillä pari viikkoa ja sit siitä meni kytkin rikki kesken ajon vein sen veholle ouluun korjattavaksi. taas kunnossa vähän aikaa sit se rupes keittään jatkuvasti vaikka jäähdyttäjän nesteitä oli aina säiliössä jätti monta kertaa tienpäälle, ajelin silla kesäkuuhun ja sit taas meni kytkin rikki kesken ajon se paloi kun haisi niin pistävä haju ja levy olikin ihan musta kun vaihdoin sen itse, sen jälkeen ei kytkimeen ole mitään tullut. pari viikkoa eteenpäin meni keskuslukko rikki eikä toimi edelleenkään. pariviikkoa sitten ajelin varsin lämmittääkseni auton siinä paukahti rattilukko mutkan jälkeen päälle eikä auttanut muu kuin hinauttaa se lenni laasosen tykö. siinä piti vaihtaa virtalukko, nyt se on pari päivää taas pelannut hyvin vielä kuitenkin pitäis vaihtaa kuskin puoleinen tyyny koneeseen kun auto tärisee niin kauheasti. hyvät ihmiset elkää vaihtako teidän 123:sia ainakaan uudempaan. mä aion nyt kun saan myytyä tuon 124:sen laittaa tuon vanhan taas rekisteriin ja ajella sillä onnellisena pitkään... sehän vois jo museo katastaa
oot vähä eksyny ei tää mikää mersusivu oo v...tu.
evo
Viestit: 25
Liittynyt: 13:13 14.07.2004.
Paikkakunta: Hki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja evo »

Itse olen ajanut 86 evolla 260 000 ilman suurempia ongelmia. jos latauspuolen vikoja ei oteta huomioon. En tiedä pyörän kokonaiskilometrejä, mutta varmasti ne on reilusti yli 300 000
evo
jutaharri
Viestit: 902
Liittynyt: 00:30 21.05.2005.
Paikkakunta: vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jutaharri »

Omat kokemukset viime kesältä Evon 1340:sestä vain hyviä.
Öljyä katoaa jonnekin jonkun verran 13000km aikana, mutta ei pakoputkien kautta. Olen kysellyt ajokavereilta näkyykä sinistä. Ei.
Kytkin uusittu aikaisemman omistajan kertoman mukaan.
Koneella ajettu n. 46.000 mailia ja n. 5000 km mittareiden mukaan.
Jos remppaa täytyy tehdä, niin ei tuntemani asiantuntijan ole kallista. Ei edes toinen kone vaikka USA:sta
Avatar
Choppers_forever
Viestit: 1727
Liittynyt: 10:28 05.05.2004.
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Choppers_forever »

Hyvin on Evo Sportster kestäny. Ruuvvausta tien päällä 1 kerta / 50 ajokertaa. Kun oli Rautapää suhde oli toisinpäin :D

CF
Shovel Kopteri ja Buell S1
Vastaa Viestiin