mikä rengas street bobbiin

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

moottori-hannu
Viestit: 310
Liittynyt: 08:18 02.05.2002.
Paikkakunta: JKL
Viesti:

mikä rengas street bobbiin

Viesti Kirjoittaja moottori-hannu »

eli bobbiin uusi takarengas. Ajatuksena 180, tiedän että sinne saa sopimaan jopa 200, kokemuksia ? Merkki/profiili?
PLindberg
Viestit: 12
Liittynyt: 21:02 08.01.2007.
Paikkakunta: ESPOO
Viesti:

Viesti Kirjoittaja PLindberg »

Mulla on täsmälleen sama onkelma! Kävi nimittäin ilmi että tässä (2007) Bobissa on 17/4 tuuman kehä, ja jotta 200 nakki saadaan kunnolla vanteelle pitäisi kai leveyden olla 4 tuuman asemasta 5,5 tai 6 tuumaa. Kromattua 40 pinnareikäistä teräskehää (17) vaan ei tunnu löytyvän. Jätin messuillakin kyselyn kaikkiin vanteita myyviin firmoihin jotka löysin mutta eipä kuulemma vannetta vaan ole saatavilla. Alumiinisia ns. kyykkyvanteita kyllä olisi tarjolla...Jospa joku viisas osaisi vastata.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Olet tainnut kysellä vääriltä myyjiltä...

Tuota kokoa löytyy 40-pinnaisena alumiinikehänä Akrontin tai Excelin valmistamana, kromattua terästä en usko välttämättä löytyvän mutta ruostumattomasta teräksestä valmistettuja löytyy kyllä.

Näitä kehiä löytyy vaikka Zodiacin, MotorcycleStorehousen tai W&W:n luetteloista.
Avatar
Walde
Viestit: 533
Liittynyt: 21:47 26.07.2005.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Walde »

Ja Ricksiltä löytyy kyllä muutakin, kuin kyykkypyörän vanteita. Jopa big wheel kit, mutta se taitaa olla vain tavallinen vanne + vilkunsiirtosarja ja pari lyhyempää pulttia.
http://www.ricks-motorcycles.de/english ... cycles.htm
Kuva
Hessu
Viestit: 1049
Liittynyt: 07:52 16.06.2003.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hessu »

http://www.central-wheel.co.uk/cwc/rims.html

Mä oon tuolta tilannu viime vuosina vanteita.
Avatar
Lawless
Viestit: 623
Liittynyt: 15:54 21.10.2004.

Viesti Kirjoittaja Lawless »

Vannekehiä:

www.calleschopperdelar.com (Ruotsi)
www.erixoncustom.com (Ruotsi)
Avatar
Kayaktiv
Viestit: 22
Liittynyt: 17:12 06.10.2005.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kayaktiv »

180 rengasta, joka menee lähes heittämällä löytyy
Dunlop SE GT502 180/60B17 ja sen saa aika edukkaasti
tilattua mynetmoto.com:ta 150? + lähetyskulut.

HD:n oma vastaus kusymykseen on Wide tyte kit 43768-06 ja sen hinta Amerikassa 270$, Suomen hintaa en edes viitsi lähteä arvaamaan.
Kitissä on renkaan lisäksi muutama nippeli, jolla saadaan tarvittava tila renkaalle. Onko niille kilkatteille tarvetta, sitä en tiedä.
Einmal Biker, immer Biker
moottori-hannu
Viestit: 310
Liittynyt: 08:18 02.05.2002.
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moottori-hannu »

onko kellään 180/55 17?
Avatar
SenioRR
Viestit: 513
Liittynyt: 16:00 22.09.2005.
Paikkakunta: Parainen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja SenioRR »

moottori-hannu kirjoitti:onko kellään 180/55 17?
Oon tätä samaa kysellyt ja oon niitä Bobeissa nähnytkin, mutta mua kiinnostais tietää miltä toi leveys (ja profiili) tuntuu ajossa verrattuna alkuperäiseen. Sanovat että alkuperäislisävaruste 180/60 rengas ei juurikaan vaikuta ajo-ominaisuuksiin, joten ei luulis noin vähän matalamman vaikuttavan... Kuulemma paikalleen menee ihan ongelmitta. Oon ite miettinyt seuraavaksi kumiksi 170/60, mutta jos sittenkin vielä vähän leveemmän, kaikista aikaisemmista renkaan leveys puheistani huolimatta... :oops: :twisted:
H-D Softail Custom 1998
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Onhan siinä pyörässä jousitettu takapää... Matalampi rengas korkeintaan jämäköittää ajokäyttäytymistä. Itse ajelin tuollaisella 180/55x17 kumilla softaililla (edessä 120/70x17) ja oli oikein napakka ajaa.
moottori-hannu
Viestit: 310
Liittynyt: 08:18 02.05.2002.
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moottori-hannu »

pirellin 180/55 17 käytännössä vanteella yhtä leveä kuin orkkis 160/70 17 eli jos leveyttä hakee.....
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

StreetBobin alkuperäinen vanne on auttamattoman kapea leveämmille renkaille. Kaverille laitettiin sille kehälle ME880 170/60x17 ja leveys asennettuna on nippa nappa yli 160 mm...
Avatar
Bau
Viestit: 219
Liittynyt: 14:23 06.05.2002.
Paikkakunta: Pietarsaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Bau »

Onkohan tossa Street bobissa samanlainen svingi ku FXD 01 sessä.
Jos on niin varaudu rälläköintiin jos laitat 5,5" vannetta.Sain just valmiiksi
operaation jossa laitoin 5,5 tuumasen Ultima vanteen 1,1/8 remmillä.

Svingistä joutuu rälläköimään pois koko mötikkä johon alkuperäinen
jarrusatula kiinnitetään,ja laittamaan jarrun esimerkiks roikkuvaks,silloin
joudut tietysti hitsaamaan svingiin korvan johon kiinnität satulasta tulevan
akselin.Lisäks joudut leventämään rungossa olevat"strutsit".Kävi erittäin
nätisti kun teet 2 kappaletta V-muotoisia viiltoja,taivutat ensimmäisestä
ulospäin,toisesta takaisin sisäänpäin ja eiku hitsillä taas kiinni.Sain jopa
alkuperäiset kromisuojukset nätisti takaisin,joutuu vain shimmamaan
iskareitten kohdalla.
Avatar
SenioRR
Viestit: 513
Liittynyt: 16:00 22.09.2005.
Paikkakunta: Parainen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja SenioRR »

Bau kirjoitti:Onkohan tossa Street bobissa samanlainen svingi ku FXD 01 sessä.
Dyna -06:seen tuli paljon muutoksia edellisiin vuosmalleihin verrattuna ja uus svingi oli yks niistä rungon ja muun lisäks.

Tuossa aiemmin mainitussa Rick'sin vannesatsissa on 5,5-18" takavanne, jonka pitäis valmistajan mukaan mennä paikalleen ilman svingi, beltti tai loksu muutoksia 200:lla renkaalla... Hieno on! Ja varmaan aika helevetin kallis... :twisted:
H-D Softail Custom 1998
Avatar
Walde
Viestit: 533
Liittynyt: 21:47 26.07.2005.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Walde »

SenioRR kirjoitti:Tuossa aiemmin mainitussa Rick'sin vannesatsissa on 5,5-18" takavanne, jonka pitäis valmistajan mukaan mennä paikalleen ilman svingi, beltti tai loksu muutoksia 200:lla renkaalla... Hieno on! Ja varmaan aika helevetin kallis... :twisted:
Kallishan se on... ja kun se vaatii vielä ehdottomasti parikseen samannäköisen etuvanteen, jota muuten ei tarvitsisi vaihtaa! Saahan tuonne taakse laitettua jonkun muunkin valmistajan halvemman pinnavanteen, jos vain leveys on tärkeää. En usko että Ricksin vanteessa on mitään erikoista mitoistusta. Ne vaan keksi tuollaisen "Big wheel kit" paketin, missä samassa tulee pari pulttia, vilkkujen siirtoa varten.
Vastaa Viestiin