Sivu 1/1

ilmajousien paineet

Lähetetty: 23:21 19.02.2008.
Kirjoittaja h-djsr
-Kysyisin nuista ilmajousien paineista , elikkä masimi/minimi , ja onko etu ja taka jousille eri rajat

Re: ilmajousien paineet

Lähetetty: 23:47 19.02.2008.
Kirjoittaja viltsu
h-djsr kirjoitti:-Kysyisin nuista ilmajousien paineista , elikkä masimi/minimi , ja onko etu ja taka jousille eri rajat

-Elikkä jäi pyörän nimi road king ,97
Minimipaine nolla ja maksimi edessä 25 psi ja takana 35 psi, suositellut paineet edessä 0-15 psi ja takana 0-10 psi.

seuraava ohjeellinen taulukko löytyy esim. Owners Manualista:

kuskin paino 150 lbs edessä 0 ja takana 0
kuskin +25 lbs eteen +1,0 ja taakse +1,0 jne.
matkustaja/50 lbs eteen ei lisäystä ja taakse +1,5
tavarat /10 lbs eteen +1,0 ja taakse +3,0

Noista sitten vaan laskeskelemaan. Ehkä kannattaa laittaa ensin eteen n. 7 psi/0,5 bar ja taakse 5psi/0,35bar. Siitä sitten säätöä kokeilujen tulosten mukaan.

Muista ilmaa lisätessä, että ilmatilavuus on aika pieni, eli varovasti...

Lähetetty: 13:54 20.02.2008.
Kirjoittaja S-Bob-68
Sama ohje kiloina suoraan fin manuaalista

Kuljettaja 70kg tai alle:
etujousitus 0 bar
takajousitus 0 bar

Paineen lisäys per kuljettajan 10kg(70kg ylittävältä osalta)
etu + taka 0,07bar

paineen lisäys per matkustajan 20kg:
etu 0bar
taka 0,1bar

lisäys per matkatavaroiden 5kg:
etu 0,07bar
taka 0,2bar

maksimipaine:
etu 1,7bar
taka 2,4bar

Löytyyköhän muuten mitään adapteria että vois katella paineet ilman että tarvis repiä laukkuja irti :?:

Lähetetty: 09:32 21.02.2008.
Kirjoittaja joka
Ilmajousista halauisin vielä tietää, mitä mieltä olette noiden toiminnasta, elikkä kyseessä on FLHTC vakoi takajouset, kuinka hyvät nuo vakio jouset ovat, kannattaako nyt projektin yhteydessä, jos madaltaisi hieman perää, hankkia kunnon takajouset ?

Kun jostain luin, että nuo ovat vaikka kuinka ilmaa aika "lullat" ? ajokokemuksia itselläni ei vielä ole, kun projekti on pahasti työn alla !!!

Lisätään vielä, minkä on sitten järkevä takajousen mitta, vakiothan taitaa olla 13 tuumaa ?

- j o n i -