Sivu 1/1

night train peränlaskijat

Lähetetty: 20:21 24.02.2008.
Kirjoittaja ponnika
Moi, selailtu madallukseen liittyviä aiheita mutta miten yöjunan omistajat minkämoisilla 1 vai 2 " madalluspaloilla ootta tehneet. miten muut asiat etupää jättö yms. huomioon otettavaa. Ja ajettavuus? pyörä - 99
Kiitos etukäteen

Peränlasku

Lähetetty: 10:43 25.02.2008.
Kirjoittaja Kokkonen
Eipä näytä noita Yöjunan periä lasketun, kun ei kuulu kommenttia :wink:

Siispä: ittellä -02 FXST josta perää oli laskettu varmaan ainaskin 1,5 tuumaa ellei enemmänkin, mutta ei palikoilla vaan säädettävillä jousilla. Ensinnäkin, koska etupäälle ei oltu tehty mitään, niin "keulihan" se entistä enemmän paikallaankin. Jättö oli ok ja ajokin sujui pääasiassa hyvin. Mutta kun mentiin mutkatielle, sai pakoputket (originaalit) ottamaan kurveissa kiinni asfalttiin ja töyssyissä remmi otti kiinni enskan koppaan. En alkanut kiristämään jousta sen enmpää, vaan nostin perää reilun tuuman. Jalat yltää niin itsellä kun emännälläkin edelleen hyvin maahan ja ulkonäkö (siis pyörän) ei kärsinyt, painvastoin parani.

Lähetetty: 10:06 26.02.2008.
Kirjoittaja Grasschopper1
Kokeilisin tuolla 1" madalluksella,varmasti ihan riittävä.Miten mahtaa olla kaksi päällä ajettaessa,jos laskee tuon 2",että alkaako rengas tapailla lokaria?

Lähetetty: 10:11 26.02.2008.
Kirjoittaja s&s
Grasschopper1 kirjoitti:Kokeilisin tuolla 1" madalluksella,varmasti ihan riittävä.Miten mahtaa olla kaksi päällä ajettaessa,jos laskee tuon 2",että alkaako rengas tapailla lokaria?
2" madalluksella kannattaa ainakin katsella ettei ajele enää kovin korkeiden katukivien yli ja kanttausvara laskee melkoisesti. Madalsin omaa evolaistani jonkun 1,5" tuumaa (säädettävillä iskareilla) ja tiukemmissa kurveissa alkaa joku paikka laahaamaan aika helposti yksinkin ajaessa.

Lähetetty: 10:28 26.02.2008.
Kirjoittaja paksu95
Oma softaili on madallettu noin 1,5 tuumaa säädettävillä ja jäykemmillä iskareilla. Kokeilin täyttä 2 tuuman madallusta mutta vetohihna alkoi ottamaan kiinni enskakopan "kiinnitys pultti paksunnokseen" varsinkin jos sattui mamma tulemaan kyytiin, ei yhtenään laahaa mutta syvemmissä joustoissa.

Lähetetty: 12:59 26.02.2008.
Kirjoittaja Obelix
olihan tästä aiemminkin ollut puhetta...

http://www.hdcf.fi/juttutupa/viewtopic. ... highlight=