Sivu 1/1

Showa-keula, stefojen vaihto

Lähetetty: 12:21 15.05.2008.
Kirjoittaja Raymond
Otti ja oksensi öljyt pihalle. Stefat, Öölit ja joku sekava manuska löytyy, mutta pieni tekninen support on aina tervetullutta!
Hemuli??

-R

Lähetetty: 12:34 15.05.2008.
Kirjoittaja jyristys

Lähetetty: 13:24 15.05.2008.
Kirjoittaja Raymond
jyristys kirjoitti:Selkeä manuaali: http://xfer.gofastvideo.com/gallery/get ... al2003.pdf
Lataa ja lataa, mutta ei suostu aukeamaan..?

Edit: tein jotain(?) ja aukes. :roll: Samat kuvat mulla jo löytyikin, mietityttää tuo "compressing tool", tai oikeastaan sen puuttuminen. Mitenhän mahtaa homma onnistua ilman sitä :roll:

Lähetetty: 14:00 15.05.2008.
Kirjoittaja hemuli
Mikä keula se nyt on? Tavallinen showa vai Buellin upsidedown (avattaresi hämää)? Mistä pyörästä?

Vähän enemmän tietoa niin voi jopa kertoa mitä pitää tehdä.

Lähetetty: 14:01 15.05.2008.
Kirjoittaja jyristys
Veikkasin allekirjoitustekstistä, että kyseessä on XB-R.

Lähetetty: 15:12 15.05.2008.
Kirjoittaja Raymond
:oops: Firebolt -05, eli USD-keula.

-R

Lähetetty: 16:01 15.05.2008.
Kirjoittaja hemuli
Justiinsa tuollaisen keulan purin ja kasasin keväällä, kyllä se onnistuu ihan kotitallista löytyvillä perustyökaluilla. Nyt vähän sutii iso pyörä tyhjää mutta muistelisin että takaisinpäin laitossa jouduin rakentamaan oman "compression toolin" räikkäliinasta jolla painoin teleskooppia kasaan että sain pohjaruuvin takaisin paikalleen. Liina jarrusatulan/lokarin kiinnikkeistä ympäri ja toinen pää teleskoopin yläpäähän ja räikällä kireälle (sitten ihan omalla vastuulla :lol: ).

Stefan asentamista varten kannattaa tehdä "erikoistyökalu" putkesta jostain pehmeähköstä materiaalista, itse tein alumiinista mutta paksu muoviputkikin toimii hyvin. Putkesta sahataan sellainen about 50 mm pitkä holkki jonka sisäreikä on mahdollisimman lähellä teleskoopin sisäputken ulkohalkaisijaa ja ulkomitta pitää olla saman kokoinen kuin stefassa. Holkki sahataan kahteen osaan ja vedetään nippusiteillä sisäputken ympärille. Sitten vaan naputellaan muovivasaraa apuna käyttäen holkilla stefa poteroonsa.

Lähetetty: 17:07 15.05.2008.
Kirjoittaja Raymond
No niin, nyt tuli se kaipaamani "henkinen" tuki. :D Manuaalia selatessani suunnittelin juurikin moista kuormaliina patenttia. Stefoja varten väsäilinkin jo työmaalla holkkia, siitä tais vaan tulla pikkasen lyhyt..
Mut lauantaina sen sitte näkee, urheasti siis keulan kimppuun ja vehkeet levälleen!
Kiitokset !!

-R

Lähetetty: 11:49 18.05.2008.
Kirjoittaja Raymond
Lauantai-ilta mänt mukavasti ja nyt on Bjuulissa keula tikissä. Tekemällä oppii ja hetken tuumattua tuli selväksi, että melkonen Taika-Jim tai vähintään Gyverin serkku pitää olla jos meinaa putket kasata ilman compression toolia.. No onneksi pajalla sattu olemaan kierretankoa ja jotain muuta rojua, niin äkkiä ton tekas.

Työkalusta on pari kuvaa, mutta kun niitä ei näköjään saa linkitettyä tänne suoraan, niin voi kysellä multa suoraan jos jollain on tarvista.

-R

Lähetetty: 12:17 18.05.2008.
Kirjoittaja hemuli
Ongelmahan syntyy kun pitäisi saada se pohjaruuvi takaisin paikoilleen. En tiedä kävikö vaan hyvä tuuri mutta kyllä se onnistui koukuilla varustetuilla sidontaliinoillakin. Aina tietysti parempi jos on kunnon työkalut. Jos haluat saada ne kuvat tänne niin voit pistää ne mulle sähköpostina, saan ne sitten postattua.

Lähetetty: 20:16 18.05.2008.
Kirjoittaja hemuli
Tässä kuvat Raymondin puristustyökalusta:

Kuva

Kuva