Sivu 1/1
FatBoyn käynnistysongelma
Lähetetty: 13:38 13.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
-94 vm pyörä, uusi akku, lähtee käyntiin nätisti - muutama kymmenen km ajoa ja pyörä katkaisijasta sammuksiin. Heti perään jos yrittää käyntiin niin vain naksahtaa, pari minuuttia kun antaa huilia niin johan pyörittää ja lähtee. Apuva?!
Lähetetty: 17:53 13.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
Lisäys: apuvirralla lähtee laakista. Nyt oireilee siten, että startatessa häviää kaikki valot eikä muuta sitten tapahdukaan. Tähän mahdollisesti liittyen (?): takalokarissa on kiinni sellanen metallinen (3x1x1cm) mokkula johon menee kaksi johtoa. Mikä tämän "mokkulan" funktio on?
Lähetetty: 18:07 13.07.2008.
Kirjoittaja hemuli
Lupara kirjoitti:...Nyt oireilee siten, että startatessa häviää kaikki valot eikä muuta sitten tapahdukaan...
Tarkista akkukaapeleiden kunto ja kiinnitys. Tekee juuri tuollaista vikaa jos kaapelit löysällä tai murtuneet liittimen juuresta.
Lähetetty: 19:37 13.07.2008.
Kirjoittaja Tapsa62
Lupara kirjoitti:................................................... takalokarissa on kiinni sellanen metallinen (3x1x1cm) mokkula johon menee kaksi johtoa. Mikä tämän "mokkulan" funktio on?
Mokkula on päävirtasulake (käsittääkseni)
Lähetetty: 20:57 13.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
Kaapelit on kunnolla kiinni, maakaapelin uusin juuri. Voisiko huono kontakti tuohon 'pääsulakkeeseen' olla syynä käynnistysongelmiin? Ne johdot näyttivät melko 'raikkaalta'. Täytyy kokeilla eli parantaa liitoksia.
Lähetetty: 21:05 13.07.2008.
Kirjoittaja Tapsa62
Lupara kirjoitti:Kaapelit on kunnolla kiinni, maakaapelin uusin juuri. Voisiko huono kontakti tuohon 'pääsulakkeeseen' olla syynä käynnistysongelmiin? Ne johdot näyttivät melko 'raikkaalta'. Täytyy kokeilla eli parantaa liitoksia.
Enpä usko.
Akulta menee startille suoraa paksu + johdin.
Maavialta vaikuttaisi. Taannoin jouduin maadoittamaan startin erikseen kun startti ei jostain syystä saanut itse maata kunnolla.
Toisaalta uusikin akku voi olla viallinen....
Lähetetty: 21:42 13.07.2008.
Kirjoittaja hemuli
Eihän startti inahdakaan jos ei starttireleeltä kulje käsky herätenastaan. Eli kyllä pääsulakkeenkin liitoksilla on väliä. Sitä paksua kaapelia pitkin kulkee ainoastaan varsinainen starttivirta mutta kaikki muut toiminnot menee pääsulakkeen läpi.
Lähetetty: 16:39 14.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
Sorry, että tulee 'idiootti-kysymyksiä' mutta minkä sitä vajavaisuudelleen mahtaa
Jännitteensäätäjältä tulee johto pääsulakkeelle jossa jo ennestään molemmissa nastoissa kaksi johtoa, ruskea (joka silmieni mielestä tulee edestä) ja musta (eos mistä tulee). Tämä säätäjältä tuleva johto oli kokonaan irti pääsulakkeesta. Nyt laitoin sen tuon ruskean kanssa samaan nastaan ja pikatuntuma on, että nyt lataisi akkua ajossa MUTTA pyörä röpisee ja paukkuu niin maan perusteellisesti kun antaa kaasua. Tyhjäkäyntikin on tavallista nykivämpää, kun säätäjäm johto oli vielä irti niin pyörä ajossa toimi hienosti - käyntiinlähteminen oli heikkoa (ilmeisesti tämä vaikuttaa akun latautumiseen ajossa?). Mikähän iitti tuolle mopolle nyt tuli, lähinnä siis tuo pätkiminen ja röpinä? Tietty olen saattanut uudet tulpatkin jo pilata, vaihdan ne huomenna. Onko tuossa säätimen johdon kytkennässä jotain korjattavaa?
Vinkeistä ja neuvoista etukäteen isokokoinen kiitos, Saimaa Picnic on ihan kohta ja olis kiva päästä omalla mopolla matkaan.
Lähetetty: 17:35 14.07.2008.
Kirjoittaja hemuli
Toivottavasti säätimen johdon pää ei ole keikkunut vapaasti niin että se on napannut maihin ja käräyttänyt säätimen/laturin...
Pääsulakkeelle pitäisi tulla ainoastaan kolme johtoa. Yksi kuparinväriseen nastaan suoraan akulta (joissain malleissa tämä tulee startin navalta johon tulee paksu kaapeli akulta) - sitten siihen toiseen (hopeanväriseen) nastaan kaksi johtoa joista toinen menee virtalukolle ja toinen jännitteensäätäjälle.
Lähetetty: 19:49 14.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
Kiitos vastauksista, Hemulin ohjeen mukaisesti kytkyt ja tulpatkin ehdin tarkistaa - aivan savessa. Huomenna uudet tulpat ja neitsytajo, eiköhän tämä taas tästä.
Lähetetty: 14:36 15.07.2008.
Kirjoittaja laattalentää
itsellä samanlainen ongelma viime vuonna ja uusin kaikki kaapelit ja akun ja toimi aina vähän aikaa, sitten startti ja solenoidi osiksi ja uudet sisuskalut(hessu mobiilista, starletin osat käy) toimi vähän aikaa. vika oli plugin liitoksessa. enska koppa auki ja liitos uusiksi ja toimii.
Lähetetty: 17:28 16.07.2008.
Kirjoittaja canyon mc
No teetkö ite ne tulpat?Vai miksei käynnistys ilmoituksia.PS.Oot muuten mun serkku

Lähetetty: 19:45 16.07.2008.
Kirjoittaja Lupara
canyon mc kirjoitti:No teetkö ite ne tulpat?Vai miksei käynnistys ilmoituksia.PS.Oot muuten mun serkku


Enpä tehnyt ite tulppia, uusilla tulpilla matkaa on nyt taittunut muutama sata km, hyvin pelittää. Perjantaina suuntana Saimaa Picnic ja sieltä reissuun.
Serkku? Ai sattana, toivottavasti tämä hoodeismi ei ole sukuvika

Lähetetty: 20:14 16.07.2008.
Kirjoittaja canyon mc
Tuskin tässä suvussa o muitaku me,tai eihän sitä koskaan tiedä,suku on pahin
