Sivu 1/1

Rautikseen leveämpi takarengas

Lähetetty: 09:47 06.07.2004.
Kirjoittaja Iiwari
Hei!
Millaisia takanakkeja ja vanteita ootte asennelleet Rautiaiseen?
Itellä on tarkoitus vähä muokata haarukkaa ja runkoa, jotta sais sopimaan jonku 180 tai 200 leveän renkaan 16 tai 17 tuuman vanteella. Nykyinen on alkuperäinen 130-18. Tietty myös etunen vaihtuu leveämpään, jotta ajoominaisuudet säilyy.

Iiwari

Lähetetty: 11:43 06.07.2004.
Kirjoittaja Lawless
Mulla oli aikoinaan 165-15" autonrengas - olin todella tyytyväinen :wink:

Lähetetty: 14:26 06.07.2004.
Kirjoittaja hemuli
Runko ja takahaarukkahan on putkea joka kyllä levittyy tavallisilla metallinkäsittelytyökaluilla, suurimman ongelman tuottanee toisiovedon siirtäminen sivuun noinkin leveälle kumille. Ainakin saa varautua vetoakselin laakerin nopeaan kulumiseen jos ei virkkaa jotain tukilaakerihässäkkää. Toisaalta, kyllä se muutaman vuoden ajot kestää joka tapauksessa joten ei muuta kuin hitsipilli kouraan ja levittämään.

Lähetetty: 19:38 06.07.2004.
Kirjoittaja affe
hemuli kirjoitti:Runko ja takahaarukkahan on putkea joka kyllä levittyy tavallisilla metallinkäsittelytyökaluilla,
Riippuu tietty vuosimallistakin. Omassa, vm. 74 on swingissä valupalaa ja vanhemmissa myös rungon takayläosassa (siis se mihin iskarit kiinnittyy yläpäästään).

Affe