Sivu 1/1
Jenkki-pyörän ja Suomi-pyörän erot
Lähetetty: 18:54 27.07.2009.
Kirjoittaja 82nd
Tämä on varmaan kaikille asiaan vihkiytyneille tyhmä kysymys mutta kysyn kuitenkin, koska olen tiedoton.
Onko jenkki Fat Boy:ssa ja Suomi Fat Boy:ssa jotain oleellista eroa? Pitääkö tai pyörälle tehdä tai tehdäänkö sille jotain isoja kommervenkkejä ennen kuin se myydään täällä?
Re: Jenkki-pyörän ja Suomi-pyörän erot
Lähetetty: 19:42 27.07.2009.
Kirjoittaja Vallu
Aloita nyt vaikka täältä:
http://www.hdcf.fi/juttutupa/viewtopic. ... A4#p126916" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Jenkki-pyörän ja Suomi-pyörän erot
Lähetetty: 23:18 27.07.2009.
Kirjoittaja smuige
82nd kirjoitti:Tämä on varmaan kaikille asiaan vihkiytyneille tyhmä kysymys mutta kysyn kuitenkin, koska olen tiedoton.
Onko jenkki Fat Boy:ssa ja Suomi Fat Boy:ssa jotain oleellista eroa? Pitääkö tai pyörälle tehdä tai tehdäänkö sille jotain isoja kommervenkkejä ennen kuin se myydään täällä?
Joo, tää kysymys on hyvä.
Mutta sitten kun olet lukenut ton Vallun linkin viestiketjun niin kerroppa hieman enemmän tuosta myytäväksi tarkoitetusta pyörästä.
Saa meinaan enemmän täsmävastauksia kun tiedetään vuosimalli ja onko pyörää räpellelty paljonkin.
Ja mistä tuodaan?
Jenkki-kilvissä oleviä Harrikoita myydään jopa niinkin lähellä kuin Saksa (se tosin ei vaikuta määräyksiin Suomessa). Mutta jos on muuttopyörä niin silloin onkin aivan eri säännöt.
Myöskin California versiot on varustuksiltaa todella erilaisia.
Ja todennäköisesti sitten käännyt Sumekon puoleen vaatimuksenmukaisuustodistusta hankkiaksesi.
Paitsi jos on kolaripyörä eli "Salvage Title" niin sitä ei sitten enää saa Suomen rekisteriin helpolla (jos ollenkaan). Taikka upouusi pyörä jota ei ole rekisteröity minnekään.
Re: Jenkki-pyörän ja Suomi-pyörän erot
Lähetetty: 15:11 28.07.2009.
Kirjoittaja shovel -83
Lainaus MMAF:n foorumilta salvage title pyöriin liittyen:
hellou!
jos jollain teillä / tutuillanne sattuu olemaan ns. usasta tulleita salvage pyöriä ja tarvitsette niihin ece todistuksen ( vastaavus todistus ) kauttamme niitä saa myös jatkossa, sumekoltahan asia tuntuu olevan käsittääkseni erittäin hankalaa..??
Kun pyöräsi on katsastus kunnossa, toimitat pyörän Joensuun tai Mäntsälän liiterillemme, ja noin 2-3 vko. pyörässäsi on suomi katsastus todistus.
Hinta 2250¬ sis.katsastuksen. ( hinta voi tuntua kovalta, mutta joudumme viemään pyörän testilaitokseen jne.. )
Ystävällisin terveisin;
Jep Jep Oy
Janne "Kurko" Kervinen
Ukkolantie 7
80130 Joensuu
Finland
Ja tässä vielä linkki kyseiseen keskusteluun, aiheena "milloin tarvitsen vaatimuksenmukaisuustoditusta".
http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=893.0