Sivu 1/1

Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 16:25 12.03.2010.
Kirjoittaja maicol
Jarruissa nesteenä Motorfactory DOT 5 (aika arvokasta!) jonka vaihdoin kumpaankin jotain 4kk sitten, paljon tuli sameaa kökköä ulos. Kun otin nyttemmin takafillarin pois ja siinä yhteydessä takajarrupaketti oli eri asennoissa niin takaisinasennuksen jälkeen jarrupoljin upposikin paljon entistä syvemmälle. Ajattelin että sitä kökköä on sinne jäänyt eli lisää nestettä ostamaan. Löysin järkihintaa DOT 5 nestettä Varga/TRW (paikallinen luotettava tehdas) nimellä. Smuigen neuvoista viisastuneena tein testin ennen nesteen sisään panoa.
Näinpä kävi ettei nesteet sekoittuneetkaan vaan aiheutui kuplaa ja sameentumista. Vilkaisin Vargaksen pulloon ja siellä oli pienellä tekstillä takana että: NBR 9292-Tipo 5, FMVSS numero 116 DOT 5.1. kieh.piste yli 260.
Vaikka etupuolella lukee isolla DOT 5.
Mannelta ostamani pullo Motorfactorya sanoo: Meets or exceeds all DOT 5 standards and conforms to Federal
Motor Vehicle Safety Standarts num. 116. Min boiling point 260.
Tosin nyt Motorfactoryn pullossa lukee edessä DOT 5 ja SILICONE siinä yllä.
Vargan pullossa pienellä takana: Sisältää sekoituksen glykooleja.

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O !

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 11:01 15.03.2010.
Kirjoittaja AAS

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 20:17 15.03.2010.
Kirjoittaja maicol
Kiitos AAS:ille!
Taisin tulla huijatuksi vaan!
Luulempa että tuota vale DOT 5 nestettä olikin muuten laitettu ed omistajan toimesta kun eka kerran vaihdoin oikeeseen silikooniin niin tuli pirusti harmaankerreltävää sakkaa ja mustaa kökköö!

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 21:26 30.03.2010.
Kirjoittaja Murtsi
Onko DOT5 muuten sormissa erituntuista kuin DOT4? Minulla pitäisi mallin perusteella (02 Dyna) olla DOT5 mutta kun jarrupuristin ei ole alkuperäinen niin en ole 100% varma. Näppituntuma kuitenkin sanoo että neste tuntuu sormissa hieroessa lähinnä öljymäiseltä kun taas DOT4 on "kuivan" tuntuista, aiheuttaa ilkeän "kynsi liitutaululla"-fiiliksen. Eli olettaisin että tämä on vitosta?

Mistä DOT5 jarrunestettä muuten nykyään saa järkihintaan, ainakaan Motonetissä ei ollut kuin 4:ää ja 5.1:tä?

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 21:46 30.03.2010.
Kirjoittaja Grasschopper1
Tätä DOT5:sta tuntuu olevan aika huonosti saatavissa,ainakaan mistään autotarvike liikkeistä.Varmaan kaikista H.D osia myyvistä putiikeista uskoisin löytyvän.Täällä Treella ei löydy edes Stormilta :(

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 05:49 31.03.2010.
Kirjoittaja Murtsi
Ok, pitänee käydä Sunrisesta hakemassa kun seuraavan kerran sinnepäin satun. 8)

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 07:35 31.03.2010.
Kirjoittaja Sepixlh
Vaikuttaa siltä että uusissa pyörissä/autoissa silikoonipohjaisesta DOT 5 nesteestä ollaan siirtymässä takaisin "perinteisiin" glygolipohjaisiin DOT4 (DOT5.1) nesteisiin jo monen valmistajan osalta... saatavuus ja hinta politiikka on ainakin parempi.

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 10:22 31.03.2010.
Kirjoittaja Grasschopper1
Murtsi kirjoitti:Ok, pitänee käydä Sunrisesta hakemassa kun seuraavan kerran sinnepäin satun. 8)
En tiedä,missäpäin asustelet,mutta Mr.Moorelta tuosta Lempäälän kupeesta, ainakin löytyy MotorFactory merkkistä DOT5 nestettä.

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 10:31 31.03.2010.
Kirjoittaja Eagle57
Itse ostin vasta moottoripyöräliikkeestä Belray DOT 5.0 nestettä. 21 euroa purkki.
Kävin useita autovaraosaliikkeitä läpi, eikä missään ollut DOT 5.0 nestettä.

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 10:41 31.03.2010.
Kirjoittaja Grasschopper1
Arvokasta nestettä kylläkin juu,mutta pakko laittaa.Tuo MotorFactory oli muistaakseni halvempaa,purkki tosin jotain 2-3 desin luokkaa kooltaan,mutta niin varmaan tuo Belraykin?

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 11:10 31.03.2010.
Kirjoittaja mkola
Sisu käyttää DOT 5 silikoninestettä ja ei maksa kun vähän yli 20egee ½ litran purkki
et kyselkää paikallisilta raskaankaluston varaosamyyjiltä :D

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 12:12 31.03.2010.
Kirjoittaja Murtsi
Joo, ei saanut paikallinen tarvikepuljukaan edes tilaamalla. Velipoika kun on duunissa Hämeenlinnassa lupasi poiketa Sunrisessa hakemassa, luulisi siellä nyt ainakin olevan.

Onko kenelläkään tietoa miksi siitä silikoninesteestä siirryttiin takaisin glykoliin? Eli oliko jotenkin huonompaa normaalissa katukäytössä (esim. lisääntynyttä korroosiota tai jopa jäätymistä kun vesi ei liukene nesteeseen vaan jää "helmiksi" järjestelmään) vai oliko ongelma käyttäjissä, eli että ihmiset sekoittivat vahingossa erityyppisiä nesteitä mikä aiheutti sakkautumia?

Sisu tosiaan käyttää kytkinpiirissä DOT5:ttä, eipä tullut mieleen. Voisi siis löytyä raskaankaluston varaosia myyvistä liikkeistä.

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 12:21 31.03.2010.
Kirjoittaja Grasschopper1
Ei ole kyllä mitään faktaa minulla tiedossa,miksi siirryttiin takaisin tuohon glykoli pohjaiseen,mutta onhan silikoni nesteessä parempia ominaisuuksia ainakin,ettei syövytä maalipintaa,eikä tarvitse vaihtaa,yhtä usein,kun näitä DOT4 ja DOT5.1 nesteitä.

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 12:41 31.03.2010.
Kirjoittaja Sepixlh
Grasschopper1 kirjoitti:Ei ole kyllä mitään faktaa minulla tiedossa,miksi siirryttiin takaisin tuohon glykoli pohjaiseen,mutta onhan silikoni nesteessä parempia ominaisuuksia ainakin,ettei syövytä maalipintaa,eikä tarvitse vaihtaa,yhtä usein,kun näitä DOT4 ja DOT5.1 nesteitä.
DOT5 nestettä EI saisi käyttää ABS-jarrujen kanssa, viskositeetti ???

Re: Taas näistä jarrunesteistä!

Lähetetty: 14:36 31.03.2010.
Kirjoittaja Grasschopper1
DOT5 nestettä EI saisi käyttää ABS-jarrujen kanssa, viskositeetti ???
Öö, nyt meni vähän ohi? Absit taitaa olla uusissa Electra Glideissa, vai onko niissäkään? Siis tätä kysymystä miettien, miksi siirryttiin DOT 4 nesteeseen DOT 5:stä.