Sivu 1/1

Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 16:31 28.12.2012.
Kirjoittaja Juuso
Onko hyviä ideoita miten sporttiin kiinnittää tarvikeumpion. Reikä alakolmioon?
Ajatuksena siis heivata se orkkis lippalakkilampunpidike pois.

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 22:12 29.12.2012.
Kirjoittaja hdlate
Mielikuvitus rajana.. :wink:

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 10:40 18.02.2013.
Kirjoittaja Arsuva
Tässä ajankohtainen kysymys?
Jos heivaa tuon orkkis lampun pois niin mihin sen kauhean kaapeli ja liitin hässäkän olette piiloittaneet vai onko minulla vain uudelleen kaapeloitu koko hoito lampun sisään kun siellä on ainakin reilusti sitä kaapelia ja muutama liitin ja vielä vilkkurelekin siellä samassa kasassa 8O
Kai ne pitää johonkin siirtää oli niitä enemmän tai vähemmän?
Ideoita/ kuvia tteutuksesta?

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 13:28 18.02.2013.
Kirjoittaja Joe Cool
Arsuva kirjoitti:kauhean kaapeli ja liitin hässäkän olette piiloittaneet -- muutama liitin ja vielä vilkkurelekin
Ei niitä sportissa eikä misssään muussakaan kattamattomassa pyörässä saa mihinkään sen paremmin eikä etenkään helpommin piiloon, kuin sen lampun sisään. Panet vaan sen verran ison tarvikelampun, että mahtuvat, jos se lamppu on pakko vaihtaa :wink:

Sinne tulee tavallaan koko pyörän sähköpääkeskus niistä kahvakontrolleista. Tietysti kaikki voisi yrittää saada vedettyä satulan alle, mutta siinäkin tulee älytöntä ees taas vetämistä, kun valoille ja vilkuille pitää vetää piuhat kuitenkin eteen.

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 16:56 18.02.2013.
Kirjoittaja Arsuva
No niin minäkin ajattelin ettei niitä mihinkään saa piiloon...
Olis vaan tehnyt mieli vaihtaa se lippa pois ja joku toisen näköinen lamppu tilalle....
Ja tietysti pienempi :D
Pitäisikö laittaakin joku 10"-lamppu 8O
Olis ainakin helpompi peroida sähköjä :lol:

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 18:43 18.02.2013.
Kirjoittaja Joe Cool
Arsuva kirjoitti:No niin minäkin ajattelin ettei niitä mihinkään saa piiloon...
Tietysti jos sinne yläkolmion alle tekisi jonkinlaisen kotelon piuhoille, niin mikseivät ne sinnekin mahtuisi. Onko se kotelo sitten yhtään uljaampi, kuin se lippa - riippunee kotelon tekijästä :lol:

Minusta lippa on hieno, mutta tämä lause oli jo OT:tä

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 19:01 18.02.2013.
Kirjoittaja MrX
Muutama heppu on laittanut sähkökeskuksen nahkaiseen "työkalurullaan" lampun ylä tai alapuolelle.
Voisihan sitä jyrsiä vaikka alumiinisen lieriön, pudottaa alemmas ja kiinnittää vaikka runkoputkiin.
Itse pitäisin lipan. Se on kohta harvinaisuus.

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 19:58 18.02.2013.
Kirjoittaja Arsuva
Kai se tuo lippa pitää vaan antaa olla on siinä kuitenkin jotain hienoakin;-)
Pitäisiköhän se maalata? Tai jotain kun se alkaa olla hapettunut ja siinä oleva logo n rusteessa jne...

Re: Sportin lampun kiinnitys ideoita

Lähetetty: 07:36 20.02.2013.
Kirjoittaja Sepixlh
Arsuva kirjoitti:Kai se tuo lippa pitää vaan antaa olla on siinä kuitenkin jotain hienoakin;-)
Pitäisiköhän se maalata? Tai jotain kun se alkaa olla hapettunut ja siinä oleva logo n rusteessa jne...
Tuossa on sellainen juttu että joku muukin on ajatellut samaa ja toteuttanut myös sen, uuden veroisia lippoja on myynnissä lähes joka swapissa "halvalla". Lippa ainakin rautiksessa on alumiinia ja sen saa kiilloteltua lähes uuden veroiseksi. Logo taitaa olla liimattu koriste.