Sivu 1/1

etupään tutinat?

Lähetetty: 23:18 27.07.2014.
Kirjoittaja softail standard
Vaihdatin uuden eturenkaan jonka jälkeen ilmaantui tutinoita jotka on pahimmillaan 80kmh nopeeuksissa. Tutina ei ole jatkuvaa tuntuu kolme hytkytystä jonka jälkeen reilu sekunti väliä ja taas kolme hytkytystä. Rengas on kyllä tasapainoitettu. Tulikin mieleen että voisiko vika olla pyörän laakereissa tai jossakin muussa kun renkaassa kun tutina ei ole kumminkaan säännönmukaista vaan ilmaantuu kolmen sarjoissa?? Sen verran voimakasta että häiritsee ajamista.

Re: etupään tutinat?

Lähetetty: 00:14 29.07.2014.
Kirjoittaja HileD
No voihan se toki olla laakereissa. Eturengas irti ja pyörittelet laakereita sormilla. Saattaa tuntua pykäliä.

Re: etupään tutinat?

Lähetetty: 09:26 29.07.2014.
Kirjoittaja Vallu
Kukahan renkaan vaihtoi? Renkaan vaihdon yhteydessä aina tarkastetaan myös laakereitten kunto, ainakin jos ammattilainen on asialla. Mutta tarkista kuitenkin ja jos laakerit on kunnossa, niin uudelleen tasapainotukseen. Eihän mitään ulkoista "vauriota" ole näkyvissä?

Re: etupään tutinat?

Lähetetty: 12:51 29.07.2014.
Kirjoittaja HileD
Onko pinnapainot vai tarra? Onko kaikki painot varmasti tallella?

Jos tasapainotuksessa häikkää usein tasoittuu +80kmh nopeuksissa (jos heittoa maltillisesti). Viime kesänä oli pientä tasapainotus jumppaa nimittäin itellä.

Gummeissa on muuten ihan alyttömästi eroja. Ihan merkki kumeissakin. Tosin sitä en nyt ensin epäilis.

Re: etupään tutinat?

Lähetetty: 10:30 04.08.2014.
Kirjoittaja softail standard
Heikkinen joensuussa laittoi, siinä on vanha pinnapaino vielä paikallaan sekä uusia tarrapainoja. Ei näy päällisinpuolin mitään vaurioita ja rengas näyttää olevan paikallaan, metseler marathon on rengas. Tutinat tuntuisi häviävän kun ajaa tarpeeksi kovaa 100 tai yli.

Re: etupään tutinat?

Lähetetty: 18:42 04.08.2014.
Kirjoittaja IJHa
Jos sisäkumi on jäänyt vekille, se voi antaa myös tuollaisia oireita.