Sivu 1/1
WideAss Softail
Lähetetty: 14:52 29.07.2016.
Kirjoittaja WideAss
Terve toverit!
Minua on alkanut vaivaamaan viimeaikoina visio, jonka ehkä voisin toteuttaakin nyt kun sain viimeinkin lämpimän tallin käyttööni.
Softail lyhyehköllä keulalla, mutta 300 leveä takanakki!
Jotkut ehkä pitää tuota ennemminkin perversiona kun visiona, mutta sama se mulle. Se on minun pervisio!
Buellilla olen ajanut tämän vuosikymmenen, mutta H-D:istä en muuten tiedä yhtään mitään.
Tämän johdosta haluankin esittää kysymysryppään, josko joku kokeneempi säätäjä-ässä pystyisi antamaan johonkin niistä vinkkejä.
Ajatuksena siis odotella että tulee vastaan joku huonosti kohdeltu tai kesken jäänyt Softail-projekti, jonka voisi lunastaa huokealla.
Voisin pistää vehkeen tallissa täysin atomeiksi ja alkaa kaikessa rauhassa rakentamaan sitä uudelleen.
Sitten niitä kysymyksiä:
- Osaatteko ilmiantaa henkilön, foorumin (suomi ja englanti taipuu), webbisivun, tms josta vois heruttaa infoa 300-leveään Softail-projektiin? Tämän foorumin kaikki löytämäni levennystarinat jo tsekkasin.
- Onko Softailin eri malleissa ja/tai vuosimalleissa eroja rungossa tms, niin että joku tietty malli olisi otollisempi projektiin kuin joku toinen?
- Tuleeko tuollaisesta vehkeestä ajokelpoinen, selviääkö mutkastakin hengissä?
- Mitkä valmistajat tekee valmiita settejä perän levennykseen ja voiko jotakin niistä jopa suositella?
- Vai kannattaako tilata kilkkeet yksittäisinä osina?
- Kun googlella hakee 300-leveiden kuvia, niin osassa hihnaveto on siirretty oikealle puolelle, osassa se on edelleen vasemmalla. Puoltaako joku tekninen seikka jompaakumpaa toteutusta, vai mikä tähän mahtaa olla syynä? Buellistina olen tottunut hihnavetoon ja siitä en halua luopua.
Tässä oli päällimmäiset aivokuortani rasittavat tiedon puutteet…
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 07:32 30.07.2016.
Kirjoittaja jensen
Ihan googlella haeskentelin ja löytyi esim tämmönen ja monta muuta
http://www.chopper-kit-usa.com/fat_tire ... y_FXST.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 23:36 31.07.2016.
Kirjoittaja Pertti
Mä olen vähän vanhanaikainen, joten anna mennä toisesta silmästä ulos.....
Jos minun pitäisi tehdä leveä, tekisin varmaan viissatasen, noita kolmisatasia on keikkumassa aivan riittävästi ja kuulostaisikin joltakin. Saako renkaita, en tiedä....
Oikeasti olen sitä mieltä, että ajo-ominaisuudet loppuu viimeistään kakssataseen, ja siinäkin maantieajo ilman kaikkien urien löytymistä onnistuu vain alle 5tkm ajetulla kummilla.
300 on sen verran leveä, että vasemmalta puolelta veto levitettynä rasittaa ensiövetoa aika lailla. Tuo oikeanpuoleinen kai saadaan rasittamaan pelkästään laatikkoa.
Palaan tuohon vanhanaikaisuuteeni ja ehdotan kokeilemaan ajamista ensin mokomalla paksukummilla ja sitten vasta aloittamaan suunnittelun. Tämä siis siinä tapauksessa, että kokastuksella on tarkoitus myös oikeasti ajaa.
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 14:38 01.08.2016.
Kirjoittaja Vallu
Asiaa! 240:n alkaa jo ahdistaa kurvaillessa, ei hyvä.
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 17:23 01.08.2016.
Kirjoittaja Grasschopper1
Yhdyn kahteen viimeiseen mielipiteeseen. Jos otetaan vielä ulkonäkö asia tähän mukaan, niin suuri leveys ero etu ja takarenkaan välillä on minusta helvatan ruma. Kyllä se hyvän maun raja menee joka asiassa jossain kohtaa. Ja kun huomioidaan tosiaan vielä kaikki muut leveän renkaan negatiiviset puolet, niin kehottaisin aloittajaa miettimään projektiaan vielä kertaalleen.
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 21:42 01.08.2016.
Kirjoittaja ranze
Se toiskan vaihto oikealle on kaksipiippuinen juttu. Isompi levitys on hankala toteuttaa vasemmalla puolella, koska myös enskaa joutuu siirtämään järkyttävän kauas. Siirto oikealle antaa paremmin tilaa. Mut sitten siinä siirretään tietty jarrukin, swingi menee uusiksi niin ikään. Ja nyt jos kuvittelet että moottori, enskaveto, kytkin ja toiska muodostaa selkeän linjan. Niin siinä RSD -konversiossa se voimalinja pompsahtaa loppumatkan sinne oikealle. Joka varsinkin suuremmilla tehoilla pyrkii vääntämään sitä swingiä.
Sitten jos teet sen oikeanpuoleisen jollain Korean kikkareella, voi kuvitella mikä sen tulevaisuus on. Jos taas jollain Bakerilla, johan hinta pompsahtaa. Mun Baker tuli kaikkineen maksamaan himppasen alle kolme tonttua. Ja veto on silti vasemmalla ja entinen vaihteiston kuorikin käytettiin.
Niinkuin yllä hyvin neuvottiin; käy koeajamassa sellainen kombinaatio ennenkuin rakennat. Toivottavasti näitä tehdään kuitenkin ajettavaksi.
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 14:37 02.08.2016.
Kirjoittaja WideAss
Moro ja kiitokset kaikille vastanneille.
Lisääkin kommentteja otetaan edelleen suurella kiinnostuksella vastaan!
Karkeesti 5 tkm tulee yleensä ajokaudessa, joten kyllä sillä vehkeellä pitäis jotenkin järkevästi pystyä ajamaankin.
Täytyisi tosiaan löytää jostain leväperäinen Softail jota pääsis kokeilemaan,
Onhan nuita muutamia myynnissä, mutta en kehtaa mennä yksityisiä kiusaamaan, kun en ole kuitenkaan ostamassa. Jos jostain liikkestä löytyis, niin vois kopasta.
Mitenkähän keulan kulma vaikuttaa tilanteeseen, tuollaisen leväperän kanssa? Taipuuko paremmin mutkaan pitkällä vai lyhyellä keulalla?
Vai onko sitten niin että etunakkiakin on levennettävä reilusti, ettei runko käänny ihan tietä kohti kurviin kallistettaessa?
Sinänsä mulla itsellä on jo kilometreja takana sen verran että kurviin ei tarvii enää päästä sillä vauhdilla kun Buell mahdollistaa. Letkeen cruisailun olis kuitenkin hyvä onnistua suht kivuttomasti.
Minkäs levyisen takarenkaan Ranze sait FLHR:ään upotettua?
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 17:46 03.08.2016.
Kirjoittaja jensen
Pääsisköhän tätä koeajamaan?280 Perä ja liikkeessä.
http://www.nettimoto.com/harley-davidso ... il/2044805" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 20:13 03.08.2016.
Kirjoittaja Pertti
Jos ei sitä aihiota vielä ole, voisi tuosta kannattaa alkaa vääntämään kauppaa. Siis jos sattuu miellyttämään.
Autoliike ja pikkuisen vaikea myytävä, vanha vuosimalli, elokuuta mennään, alle kympin lähtee, mutta kuinka paljon???
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 11:50 27.09.2016.
Kirjoittaja NLMikko
Moro.
Täällä taas sama vanha tarina jatkuu, kommentoidaan asiaan vaikka mielipiteillä (mitä ei tietääkseni kysytty) jos faktaa ei ole.
Ajo-ominaisuudet ei lopu 200, ei 240 eikä vielä 300:aan. ite olen tehnyt jokaiseen softailiini 240, enkä ikinä ole moittinut ajattavuutta. Olen myös seurannut lähistöltä kun on tehty pyörään 300 taka ja 200 etunen ja toiseen tehtiin 300 taka ja 240 etu ja ajopyöriä on molemmat. Se, että mihin niitä aina vertaa on sit eriasia. Jos haluat ajaa vain mutkateitä lujaa niin osta kyykky. Jos tykkää harrikoista, mutta haluaa vain ajella niin suosittilisin dynaa tai fxr:ää tietyillä esim jousitusten parannuksilla, siitä ei harrikan kyyti parane. Mutta jos haluaa ajoon tiettyä fiilistä ja muhkeaa ulkonäköä on softail paras vaihtoehto ja siihen kyseiset muokkaukset.
Jos löydät hyvän pyörän netistä mikä yhtään mielyttää silmää niin kannattaa kauppaa käydä sellaisesta missä on jo esim 300 perän levitys tehty. Kun lähdet esim edullisella aihiolla liikenteeseen niin siihen uppoaa tällä -hetkellä n 7-8000€, laatikko 1500, hihna 250, swingi +aksila 1000, lokarisatsi 250, vanne+rengas 1000, maalaukset ?jarrut ja muuta hilpett vielä päälle niin sulle alkaa hahmottua jo missä hinnoissa liikutaan. + että onhan siinä hommaa..
En kyllä usko että sä tuota linkin pyörää alle kymppiin saa, mutta järkevällä hintaa sen varmasti saat. Ja siihen pystyt tehdä sitte vielä haluamiasi muutoksia et se tuntuu omalta. Ja eihän kukaan voi tulla sulle sanomaan mikä kannattaa ja mikä ei, jos ittee kiinnostaa levittää perää niin silloinhan sä levität etkä välitä mitä muut sanoo, orggis pyöriä on tiet pullollaan ja se fiilis kun ajaa erilaisella, omalla maulla rakennetulla pyörällä, sitä ei voita mikään..
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 12:48 27.09.2016.
Kirjoittaja WideAss
Kiitos paljon NLMikko kommenteista!
Poika perhana veti välistä ja osti projektimopon tuunattavaksi. Täytyy olla siinä avustamassa tulevana talvena.
Mutta kyllä se leveäperä sieltä vielä jossain vaiheessa itselle tulee, tavalla tai toisella!
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 13:55 27.09.2016.
Kirjoittaja hdjokke
Rick's Motorcycles:illä on tällainen kitti ollut jo vuosia. Siinä ei tarvitse tehdä offsettia enskaan tai siirtää
vetoa oikealle puolelle. Lisäksi renksu ja vanne ovat tasan keskellä.
http://www.ricks-motorcycles.com/englis ... ss300.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Näköjuttuihin, ajo-ominaisuuksiin tms. en ota kantaa. En myöskään siihen kannattaako tai onko kallis.
Lähetetty: 19:25 27.09.2016.
Kirjoittaja -Harikka-
.
Re: WideAss Softail
Lähetetty: 00:11 28.09.2016.
Kirjoittaja jman
Jännä ratkaisu. Ensin sitä katsoo että "tuossa on jotain ylimääräistä". Ja sitten huomaa että siinä todellakin on jotain ylimääräistä.

Re: WideAss Softail
Lähetetty: 19:55 28.09.2016.
Kirjoittaja NLMikko
Sit ennenku innostuu liikoja niin kannattaa tsekata noi Ricksien yms osien hinnat. Ne kun näkee ja vielä huvittaa perää levitellä niin kyllä kustannuksiltaan järkevin in pistää se veto oikealle puolelle. Ylimääräiset hyvät osat menee aina kaupan, esim laatikko on ihsn haluttua tavaraa niin sit ei noi kustannuksetkaa nouse loppupeleissä ihan älyttömiin summiin. Kalliiksihan se jokatapauksessa tulee..