Sivu 1/1
Softailin madallus satsi prombleema
Lähetetty: 20:00 18.02.2005.
Kirjoittaja xlch1000
Olen asentamassa madallus satsia 91:n Softikseen ja törmäsin seuraavaan problemaan. Nappasin iskarit irti, mutta se iskarin takavarsi jossa on lukitus ruuvi ei lähde iskarista irti. Kappale pyörii ihan hyvin tiettyyn pisteeseen ja sitten stoppaa.
Eli onko siinä joku lukitus prikka/ laippa, vai onko mahdollista että ko. iskarimallista se iskarin varsi ei lähde edes irti. (näyttäisi tarrojen perusteella olevan orkkis iskarit)
Sitten toinen juttu varteen tulevista kumi puslista. Koska kyseisen mahdallusatsin mukana ei ole puslia, niin oletteko laittaneet vanhan varren puslat vai miten?
Lähetetty: 23:51 18.02.2005.
Kirjoittaja sekatyömies
Pura iskari prässiä apuna käyttäen. Purista iskaria hiukan kasaan ja poista sokka joka kiertää sitä levyosaa jossa iskarinvarsi on kiinni. Päästä prässi varovasti auki. Sitten pääset käsiksi levyn takana olevaan lukitusmutteriin.
Tai vaihtoehtoisesti voi käyttää työkalua "softail shock tool" jollainen ainakin Zodiacin luettelosta löytyy. Voihan sellaisen tietysti tehdä itsekin. Aika selkeä kuva tuossa luettelossa.
Lähetetty: 23:55 18.02.2005.
Kirjoittaja sekatyömies
niin ja siihen toiseen juttuun. Itse olen käyttänyt niitä vanhoja kumeja. Kannattaa tietysti tarkistaa ettei ihan älyttömiä välyksiä jää. Muutenhan ne menettelee.
-eihän ne sieltä mihkään näy-
ATo
Re: Softailin madallus satsi prombleema
Lähetetty: 14:18 05.01.2010.
Kirjoittaja JayJay
Samaa hommaa pitäisi kohtapuoliin tehdä ja jostain sattu silmään, että sinne "jousiputkeen" kun laittaa esim. 10mm simmiä, niin paranis ku jousesta tullee jäykempi.. Onkohan tällaisesta virityksestä kellän mitään kokemuksia? Ajatuksissa vaan ettei pudota perää ja sitten huomaakin, että pohjii tms. Niitä jousiakin varmaan saa jäykempänä joltain palikkämyyjältä..?
Re:
Lähetetty: 17:22 05.01.2010.
Kirjoittaja Das Fette Sau
sekatyömies kirjoitti:Pura iskari prässiä apuna käyttäen.
Myös sopivankokoinen pylväs porakone soveltuu tarkoitukseen. Tosin vaatii 2 miestä...