Sivu 1/1
Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 09:48 17.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Aloin värkkäillä pariin pyörään sissybarin pehmustetta ja nyt pitäisi laittaa joku vesitiivis kerros pintamateriaalin alle. Riittääkö pari kierrosta pakkauskalvoa vai pitäisikö laittaa jotain paksumpaa? Päällyste tulee venekäyttöön tarkoitetusta keinonahasta, mutta ei se mikään läpitiivis kuitenkaan ole. Ja ompeleita tulee kuitenkin, niin niistä vuotaa joka tapauksessa.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 11:29 17.01.2022.
Kirjoittaja -Harikka-
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 12:44 17.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Tarkennetaan, että kestävyys tässä epäilyttää pakkauskalvoa käytettäessä. Kun korjasin Softailin alkuperäistä satulaa, niin siinä oli aika paksu muovi penkin päällyksen alla ja se oli ihan ehjä vielä 94 tkm jälkeen. Sissyn pehmusteeseen en laittaisi niin jäykkää, jos ei se kestävyyden takia ole välttämätöntä.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 20:00 17.01.2022.
Kirjoittaja Pekka L
Kannattaa joltain verhoilijalta käydä hankkimassa siihen tarkoitettua muovia.
Electran satulaan laitatin kalvon ja se oli kyllä erinomaisen sitkeää ja venyvää materiaalia.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 20:09 17.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Aika heikosti taitavat verhoilijat myydä materiaaleja. Sehän on vähän kuin omaa leipäänsä kaventaisi.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 10:03 18.01.2022.
Kirjoittaja Pekka L
"heikosti taitavat..." ???
No, ehkä se vaikuttaa, kun olen välillä jotain teettänytkin, mutta ei ainakaan minulla ole ollut vaikeuksia kaupanteossa verhoilijan kanssa!
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 10:33 18.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Täytyypä etsiä joku verhoilija ja käydä kysymässä. Ehkä ne ovat vähän parempia kauppamiehiä kuin suutarit, joilta ei takavuosina saanut ostettua pientä määrää nahkaa (useammalta kysyin).
Minä olen käsityöläisille huono asiakas, kun teen väkisin itse kustannuksista tinkimättä.

Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 10:37 18.01.2022.
Kirjoittaja KariFS
Taitaa verhoilijoilla töitä riittää aika hyvin. Yksi tuntemani verhoilija kertoi että kevätkausi on täynnä tilauksia. Hän myös vetää verhoilukurssia sivutoimisena kansalaisopistossa päivän verran viikossa, ja mielellään myy kaikkea tarviketta kurssilaisille ja muillekin.
Muutama vitosen seteli taskuun ja hukkapaloja kyselemään vaan

Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 13:10 18.01.2022.
Kirjoittaja JKKo
Veijo Esso kirjoitti: 20:09 17.01.2022.
Aika heikosti taitavat verhoilijat myydä materiaaleja. Sehän on vähän kuin omaa leipäänsä kaventaisi.
Ainakin mun käyttämästä huonekaluverhoomosta saa ostaa kuinka vaan. Ajelin sinne mukanani auton etupenkki ja katseltiin mallikansiosta hyvä. Sit hän sen kankaan jostakin etsi. Ilmaistahan se ei ole.
Kannattaakohan ajossa pidettävän ja leirissä säilytettävän motskarin satulaa tehdä genuiinin nahasta? Keinoeläimen pinta ei vety eikä mätäne.
Joskus piti elvyttää sohvaa. Stadissa oli kauppa, jossa ei muuta ollutkaan kuin vuotia, mistä valita. Nehän on värjäyksen jälkeen vähän eri sävyisiä. Sieltä lähti parikin lampaan ruskeaksi värjättyä pintaa. En löytänyt googlella, mutta se ei kerro muuta kuin sen, ettei ne maksa G:lle mitään.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 13:54 18.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
JKKo kirjoitti: 13:10 18.01.2022.
Kannattaakohan ajossa pidettävän ja leirissä säilytettävän motskarin satulaa tehdä genuiinin nahasta? Keinoeläimen pinta ei vety eikä mätäne.
Ei ole aidosta nahasta tulossa päällyste, mutta silti pitää alle saada tiivistyskalvo. Pesusieneen ei viitsi nojata.
JKKo kirjoitti: 13:10 18.01.2022.
Joskus piti elvyttää sohvaa. Stadissa oli kauppa, jossa ei muuta ollutkaan kuin vuotia, mistä valita.
Huonekalunahkaa löytyy mistä vaan ja sillä ei mun hommissa tee mitään. Parkkinahka on kiven alla kun Nahkakunta ei enää myy yksityisille. Parkilla en ole verhoilemassa mitään ja sitä on nyt toistaiseksi riittävä varasto muutenkin.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 01:59 19.01.2022.
Kirjoittaja -Harikka-
Veijo Esso kirjoitti: 13:54 18.01.2022.
... Ei ole aidosta nahasta tulossa päällyste, mutta silti pitää alle saada tiivistyskalvo. Pesusieneen ei viitsi nojata...
Miulla ei oo mittää vesisuojaa selkänojatyynyssä, ihan on oikeella (rasvatulla) nahalla päällystetty.
Ei oo kukkaa 'Tarakka-Harakka' kommentoinu/kertonu 'vettyneestä pesusienestä'...
Täytyy tuumia asiaa uusiks kun, tullee HD:n Bar'n Shield:in muotone selkänoja tyyny

Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 05:19 19.01.2022.
Kirjoittaja ranze
Ne tikkaukset voi tiivistää sisäpuolelta siltsulla/Sikaflexillä. Pysyy niin kauan kuin pysyy.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 09:43 19.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Nyt muistin, että mulla on jossain laatikossa kalvovermeiden saumateippiä, kun korjasin Varustelekasta ostettua bivy säkkiä. Sillähän voisi saada saumat myös tiiviiksi.
Aika paljon on kiinni saumojen sijoittelusta miten vesi valuu sisään. Kun yläpuolelle ei tule tikkauksia, niin vähän heikompikin materiaali pitää veden poissa sisäosista. Aiemmin mainitsemassani fättärin penkissä on persuksien alla saumat ja siitä syystä on käytännössä pakko olla kalvo alla.
Ensin ajattelin ommella tereet saumoihin, mutta pyörän muuta ulkoasua zoomaillessa päädyin yksinkertaistamaan mallia. Jotain tämän näköistä olisi tulossa, jahka ehtii värkkäämään.
Voi olla, että en laita oman tuotoksen kuvaa näkyville.

Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 18:10 19.01.2022.
Kirjoittaja pannu51
Jos pehmuste ei ole vielä lukoon lyöty, niin käytä neopreenia pehmusteena. Suljetun solurakenteen ansiosta ei pitäisi imeä vettä.
Re: Vesitiiviyttä pehmusteisiin
Lähetetty: 18:29 19.01.2022.
Kirjoittaja Veijo Esso
Pehmuste on puristevaahtomuovia, kun sitä hommasin isomman palan, joten materaalin vaihdos ei enää onnistu. Tarkoitus olisi tehdä myös yksi penkki talven aikana jos sattuu motivaatio riittämään.