TwinCam huohottaa öljyä ilmanputsariin !

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
jarmtone
Viestit: 13
Liittynyt: 18:20 16.09.2004.
Paikkakunta: Weikkola

TwinCam huohottaa öljyä ilmanputsariin !

Viesti Kirjoittaja jarmtone »

Eli oltiin porukalla reissussa ja kun ajeltiin moottoritiellä hieman pidempi siivu (35km) tuollaista 110-130 keskinopeutta, niin huomasin erään ohituksen kiihdytyksen yhteydessä wartburg tyyppisen savupilven jäävän jälkeeni.
Ajo sujui normaalin oloisesti eikä savua juuri sen jälkeen näkynyt. Kun pääsin seuraavalle taukopaikalle valui pyörän alle reilu kämmenen kokoinen öljyläntti ilmanputsarista ! Putsari oli tässä vaiheessa erittäin öljyinen ja syy näyttäisi olevan se että taaempi pytty huohottaa öljyä sinne. Mitään uutta mekaanista ääntä en ole mielestäni huomannut, ja kotiinajaessani ( 40km) ei savutusta enää ilmennyt ( otimme huohotin letkun irti jotta se ei tukkisi ilman putsaria enempää, öljyä kyllä oli tullut vielä putsarikotelon pohjalle lisää) Eli ohituksen savutus lienee pääasiallisesti sen syytä että öljyä vain imeytyi putsarista kurkkuun mukaan kun imu kasvoi tarpeeksi suureksi ?
Olisikohan kenelläkään mitään hyvää ideaa miten lähteä probleemia purkamaan, vai onko twincamille kenties jokin tyypillinen juttu ? kone on vm. 1999 ja sillä on ajettu n. 18 000 km Edellisen päivän ajo oli ollut aika rynkytystä laadukkailla baltian bensoilla, Olisin aika kiitollinen hyvistä vinkeistä :?
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tyypillinen juttu, ei pelkästään twin camille vaan kaikille kannestahönkiville h-d:eille...
Avatar
Jyrgen
Viestit: 94
Liittynyt: 17:47 13.12.2003.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: TwinCam huohottaa öljyä ilmanputsariin !

Viesti Kirjoittaja Jyrgen »

Tervehdys!
Mä oon ajelut 2000 FXD:llä n.40 000 mittarissa jo 50 000km, ja nyttemmin ekalla TC:llä mallia FXDWG vm.1999 jolla ajettu 26000 vain nokka-akselin laakerit vaihdettu 20000km kohdalla. Huohotusongelmia ei ole ilmennyt kummassakaan.

Sen sijaan 1994 vuoden sportissa oli riittämiin, ne´kin hävis ku sylinterit vaihdettiin.

Enpä oikeen osaa vielä neuvoo tuohon tilanteeseen. :wink:
Vastaa Viestiin